Преди дни президентът Румен Радев отбеляза, че не се повдига темата за издигането на образованието в стратегически и национален приоритет. Това беше ключовото му послание по време на кръглата маса "Образованието – ключ към историческата памет, родолюбието и просветеното общество", която се проведе в София през изминалата седмица.
Като споменава тежките демографски проблеми и опасността да угаснем духовно, преди да сме се стопили физически, Радев пита: "Не е ли физическото чезнене на нашата нация резултат от морална и духовна деградация" и допълва, че тези неща са дълбоко свързани.
Президентът посочва, че тук идва въпросът дали страната ни ще бъде адекватна на сериозните предизвикателства на бъдещето със сегашните учебни програми и учебниците по български език и литература, история и география. Ще бъдем ли адекватни с тяхното съдържание и с начина, по който тези учебници се създават, контролират и отпечатват.
На кръглата маса стана ясно, че Министерство на образованието и науката ще предостави резултати от анализ и предложения за промени в учебните програми за обществено обсъждане.
"За първи път чувам български президент и български министър на образованието да се ангажират с въпросите на историческата памет и за националната идентичност в образованието“, това заяви академик Атанас Семов на кръглата маса. И подчерта, че е важно да върнем българското училище в България.
Във форума участваха министърът на образованието и науката в служебния кабинет проф. Сашо Пенов, изтъкнати историци, университетски и училищни преподаватели, представители на МОН, както и на синдикални организации в сферата на образованието.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg