Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как българско семейство дава живот на 100-годишно училище

Снимка: БНР

Народно основно училище "Хаджи Димитър" отваря врати за ученици в Горунака през 1923 г. Сега това местност недалеч от Етрополе.

Съдбата на школото е до 1965 година да учи на четмо и писмо многолюдната челяд на местните българи, след което да затвори врати до 1997 година.

В наши дни сградата и огромния двор сред планинска прохлада, близо до бистроструйна река, се стопанисват от семейството на Росица Христова.


Прекрачваме прага на школото, за да се докоснем до библиотеката, събирана през годините и съхранила уникално издание на "Под игото" от Иван Вазов.

Прекарваме достатъчно време и в главната класна стая, в едната половина на която са: черната дъска, голямото сметало, учителската катедра и дървените чинове.

Останалото пространство е заето от битов кът, в който децата участват в автентични седенки.


Как живее 100-годишното училище днес и за какво мечтае Росица Христова със синовете си - чуйте от нейния разказ в звуковия файл.

Снимки: БНР
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театър "Феникс", където различията изчезват

В ефира на предаването "Нашият ден" гостува Пламена Янкова , ръководител на театрална формация "Феникс". Тя разказа за прераждането на формацията и за това как младежи с и без увреждания преодоляват границите помежду си чрез театралното изкуство. Изкуство срещу дискриминацията на хора с умствени затруднения Деца със СОП, или как да..

обновено на 01.08.24 в 11:12

Любовта в действие: Спомен за отец Димитър Вукадинов

Днес често говорим за любовта – споделяме крилати фрази в социалното пространство за това как тя е в основата на всичко, как ще ни спаси, укоряваме се един друг за липсата ѝ, четем истории, в които тя е главната героиня. Но има хора, които проповядват любов не с думите си, а с поведението си. Един такъв човек е бил обичаният столичен свещеник..

публикувано на 01.08.24 в 09:56
Д-р Цветеслава Гълъбова, психиатър

Д-р Цветеслава Гълъбова: В топлите дни има обостряне на психозите

В ефира на предаването Lege Artis д-р Цветеслава Гълъбова обясни, че по статистика в топлите дни и месеци се наблюдава обостряне на психозите и отключване на нови психози. Докато депресиите не са толкова чести, маниите и обострянията на шизофренните психози са разпространени. "Науката все още няма обяснение защо това е така", казва тя.  Според д-р..

обновено на 31.07.24 в 14:45

Децата през лятото – кои са най-честите травми?

В ефира на Lege Artis д-р Стефан Церовски, травматолог и ортопед в Университетската болница за активно лечение по ортопедия "Проф. Бойчо Бойчев", сподели своите наблюдения относно увеличаването на травматизма през летния сезон. Лятото е време, когато децата прекарват много време на открито, играейки и занимавайки се с различни спортове и..

публикувано на 31.07.24 в 13:14

Какво се учи в българското училище в Париж?

В рубриката "Минути на редактора" ви разказахме за едно от петте български училища в Париж, което носи името "Родна реч омайна". Това училище играе ключова роля във възпитаването на българското самосъзнание сред младите българи в чужбина. За важността и мисията на училището разказа директорът Пламена Ерон. Училището е създадено през 2019 г. с..

обновено на 31.07.24 в 13:11