Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуственият интелект или новото бъдеще на бизнеса

Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

Чрез изкуствен интелект всяка IT компания може да увеличи производителността си от 2 до 5 пъти в следващата една година. Преди броени дни се проведе първото събитие от поредицата Business Tree на БАСКОМ, което е част от серия събития с практичен характер, в които лидери от технологичния сектор се събират, за да споделят за проблемите и предизвикателствата, с които се сблъскват.

Подробности в "Нашият ден“ разказват Марина Шидеров, член на Управителния съвет на БАСКОМ, и Доброслав Димитров, председател на Управителния съвет на БАСКОМ, СЕО и съосновател на една от най-големите гейминг компании.

"Инициативата е нов практичен формат на БАСКОМ за серия от събития, в които лидери от технологичния сектор се срещат и си говорят за всички предизвикателства, с които се срещат. Идеята е за един по-различен формат, който да има истинска добавена стойност чрез съдържание“, посочва Марина Шидеров.

Тя допълва, че темата за изкуствения интелект е изключително гореща, защото това дава нова перспектива за IT сектора. Важно е бизнес лидерите да имат визия, за да пренастроят компаниите си.   

"Изкуственият интелект не е в момента темата, а е единствената тема. Каквито и епитети да използвам, няма да преувелича колко е сериозна ситуацията в същност ситуацията. В IT сектора най-бързо ще дойде при него промяната и съответно най-бързо трябва да реагира. А иначе това касае всички сектори и всички професии“, казва Доброслав Димитров.

Той допълва, че тази технология е достъпна до всички. В момента само ChatGPT има над 100 мил. потребители по света. Милиони разработчици работят с тези инструменти надграждат и ако компаниите не са в крак с това, може да станат силно излишни. 

Дали свърши времето на програмистите? Този въпрос е абсолютно валиден за всички професии, свързани с интелектуален труд.

"Трябва да се притесняваме не от изкуствения интелект, а от естествения. Тъй като едни хора, които прегърнат тези технологии и започнат да ги използват, ще станат 10 пъти по-ефективни от другите хора, които не ги ползват, и съответно ще заемат техните работни места“, твърди Доброслав Димитров. 

Марина Шидеров поясни, че сега всички IT лидери имат голяма сила в ръцете си, защото това отключва един много красив и нов свят. 

В центъра на всека една технология стои човекът, но има значение дали той иска да бъде там. Ако хората смятат да игнорират тази промяна и да си живеят без нея, ще станат силно излишни. Тези, които я ползват, ще са в пъти по-добри от тези, които не я ползват, обобщава Доброслав Димитров.

Да управляваш изкуствения интелект изисква огромна отговорност и има сериозен морален аспект. Всички в момента са се вторачили в IT сектора, защото той основополагащ и критичен сектор за икономиката.

Доброслав Димитров коментира, че данък свръхпечалба е данък "свръх икономическа глупост". В основата на всеки бизнес е това да инвестираш години и да работиш дори на загуба и в някакъв момент да реализираш печалба. За да имаме икономика на висока добавена стойност, означава да не изземваме тази стойност, когато се появи. А данък свръхпечалба ще удари индустрията с висока добавена стойност. Това е изключително опасно за бъдещето на България.

"В ръцете си държим огромна сила в момента, но зависи как ще я използваме. С колегите от IT сектора носим голяма отговорност, за това как ще се справим по възможно най-етичния начин и ще приложим тази сила в създаването на добри неща", допълва Марина Шидеров.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.



По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образование в Лондон, кариера в България: Историята на Кристиян Доброславов

В рубриката „Темите на деня“ на предаването „Нашият ден“ гостува Кристиян Доброславов – млад човек, който въпреки образованието си в Англия, избира да се развива в България. Разказвайки за живота си в Обединеното кралство и предизвикателствата пред младите хора, Кристиян сподели своите лични преживявания и мотиви за връщането си в родината...

обновено на 25.07.24 в 10:24

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод. В Lege..

публикувано на 24.07.24 в 14:10

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон . Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не..

публикувано на 24.07.24 в 12:50

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова споменава..

обновено на 24.07.24 в 12:20