Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как с подходите на неформалното образование се подпомага формалното?

Божидар Александров, Магдалена Попова и Алексей Потебня
Снимка: БНР

"С дъх на пролет", "Лъч на светлина", "Студено светене", "Супер сили", "Крафт вселена" това не са имена на фентъзи романи, а така се наричат заниманията в едно пространство на бъдещето, което създава среда с разнообразни възможности за учене, забавления, откривателства и игри.

Как технологиите на бъдещето да станат разпознаваеми за техните бъдещи потребители и създатели? Какво е "територия за любопитковци” и как използва моделите на неформалното образование, в който водещи са преживяването и личното удовлетворение от обогатяването на знанията?  В "Нашият ден" Алексей Потебня, маркетинг управител в ТехноМеджикЛенд и преподавател в катедра "Стопанско управление“ в СУ “Климент Охридски“, и Магдалена Попова-Костова, стажант в този интерактивен център и студент в специалност "Неформално образование" в Софийския университет, разказват как децата могат да обогатят знанията си в неформална среда.

"Ако ги нямаше технологиите, нямаше да съществува светът около нас. Най-малкото съвременните поколения да ровят в телефоните... Всъщност технологиите и науката са много важен комплекс и създават възможността да се развиваме. И това е най-важната гаранция, че бъдещето ще бъде успешно. Ние всички искаме то да бъде такова“, посочва Алексей Потебня.

Магдалена Попова-Костова, допълва, че без технологиите не бихме имали възможността да пътуваме в космоса, да правим експедиции до други планети.

Задачата на екипа на интерактивния център е да запали интереса на децата към науките и технологиите.

"Имаме нужда от създатели на бъдещето, които да се запалят. Да видят, че науката и технологиите са интересни и увлекателни“, казва Алексей Потебня.

Комплексът от наука, технологии, математика, инженерство и разбира се, изкуства – основните стълбове, които трябва да провокират децата за нови знания. Действените подходи заемат основно място и това се случва чрез учене с игра, учене чрез правене или учене чрез преживяване.

Групите, който посещават интерактивния център за наука и технологии, са разнообразни от 3-ти до 9-и клас. Интересно е да се наблюдава любопитството в очи на посетителите, пояснява Магдалена Попова-Костова.

"Не бива да изпускаме следваща Мари Кюри или следващия Айнщайн, защото ние вярваме, че вече пет години ни посещават точно такива хора“, допълва Алексей Потебня.

Основната цел на центъра е с подходите на неформалното образование да подпомогне формалното образование.

"Всяка една демонстрационна установка дава възможност да наблюдаваме минимум две явления. Но това далеч не пречи да постигнем различни степени на обясняване“, казва още Алексей Потебня.

Чуйте повече в звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30