Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Децата от училището в Русаля се нуждаят от спортно игрище

Снимка: @Rusalya

Те са 38, родени са в крайно бедни семейства в различни села и градове, но са талантливи и са имали късмета да станат част от семейството на едно необикновено училище.

Основното училище по изкуства и занаяти "Димитър Екимов" в село Русаля, Великотърновско, е единственото у нас частно учебно заведение, за което родителите на децата не плащат нищо. Грижата за малките ученици е изцяло поета от екип от учители, наставници, експерти, психолог, социални работници, медици, които са денонощно с тях. Децата живеят в пансион, но политиката на училището е те да не губят връзка със семействата си.

Според създателите на училището Анимари Димитрова и Златко Златков тези даровити деца с трудна съдба са богатство, което трябва да бъде опазено и да му се даде шанс за развитие, защото обществото ни има нужда от тях.

Мащабният замисъл на учебния комплекс, разположен сред красива природа, в близост до университетски град и важни исторически места, включва учебни корпуси за основния курс, гимназия (засега неосъществен поради недостиг на средства), жилищна сграда (вече почти изцяло запълнена), сграда за хранене и помощни кабинети, спортни игрища и съоръжения. Осъществяването му е възможно само благодарение на дарителите и всеотдайността на екипа. Всички завършили 7 клас продължават обучението си в различни гимназии в страната, но не остават без материална и морална подкрепа от своето училище. Някои вече имат и индивидуални спонсори, което е голямо постижение и неоценима помощ за екипа на училището в Русаля, който продължава да се грижи за своите възпитаници дори след завършването им.

Голяма мечта и непосредствена необходимост за децата е истинско спортно игрище на открито, за да могат да спортуват на безопасен и чист терен с подходящо оборудване. Това е поводът Анимари Димитрова и Златко Златков да гостуват в рубриката "Всичко за образованието" с надежда хора с щедри сърца до помогнат за сбъдването на тази мечта.

"Работата ни по домове за деца, лишени от родителски грижи, спомняте си, че преди няколко години България беше пълна с такива домове, а пък самите домове – пълни с деца – и там ние разбрахме, че всъщност, ако искаме да помагаме, наистина да помагаме в най-общия смисъл на думата, ние трябва да се заловим с тези деца. И тогава се роди идеята да направим едно училище, което да даде дългосрочност, устойчивост и наистина образование и възпитание на тези деца, които да продължат живота си като нормални хора…Опитваме се да създадем балансирани съвременни млади хора, обичащи живота, човека и природата, адекватни на времето, в което днес трябва да живеем." – казва Анимари Димитрова.

"Това е нашата "принадена стойност", понеже с един бизнесмен бяхме говорили преди време във връзка с това, че търсехме средства и той каза "Ама къде е вашата принадена стойност?"… Тя не е материална, но тя е принадена стойност за обществото и в бъдеще това ще бъдат хората, които ще дадат своя принос към нашата държава." – обобщава Златко Златков.

Целия разговор чуйте в звуковия файл, а ако искате да помогнете децата от училището в Русаля да имат истинско спортно игрище, можете да го направите чрез Plartformatabg.com и с дарителски SMS с кодова дума DMS IGRA на номер 17777.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Русенският Образцов чифлик, днес Професионална гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев"

С указ № 374 от 13 декември 1879 г. на княз Александър I Батенберг, само година след Освобождението, започва историята на първото професионално училище в свободна България. Тя продължава и днес в Професионалната гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев". Само по себе си такова дълголетие е забележително, още повече, че училището оцелява във..

публикувано на 13.07.24 в 12:05

Програмиране на изкуствен интелект ще изучават във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев"

"За учебната 2024-2025 година във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев" е утвърден държавен план-прием за обучение по специалност "Програмиране на изкуствен интелект", а това означава, че нашите ученици могат да придобият професия програмист на изкуствен интелект от направления компютърни науки", съобщи в предаването "Следобед за любопитните" д-р..

публикувано на 12.07.24 в 17:50

Как да запаметяваме информация лесно?

Рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" насочва слушателското вниманието към нещо любопитно – мнемониката . Понятието се отнася към разнообразните техники за запаметяване на информация – за тях разказва Емилия Сотирова от психологичен център SOVA. Често в ежедневието човек изпитва затруднения да запомня факти, числа, имена..

публикувано на 12.07.24 в 09:21
Маршал Петен и първото правителство на режима на Виши през юли 1940 г.

Под сянката на Виши

На 10 юли 1940 г. във Франция е установен режимът на Виши – марионетното на нацистка Германия правителство на маршал Петен, което влиза в колаборация с окупаторите след разгрома на френската армия (въпреки надеждите, които е вдъхвала линията "Мажино"). За около 5 години страната се оказва под немски ботуш, който факт дълго време определя..

публикувано на 10.07.24 в 17:35
Д-р Пламен Димитров

Попитай психолога: За целувката и психичното здраве

В международния ден на целувката слушателите на "Семейно радио" се срещнаха с въпроси и отговори в първото издание на рубриката "Попитай психолога". Д-р Пламен Димитров анализира ключови аспекти в контекста на целувката и психичното здраве и подкрепи ефирната консултация с конкретни казуси – чуйте в звуковия файл.

публикувано на 10.07.24 в 10:15