Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любомир Аламанов: Борисов играе покер, в който няма силна ръка, а има – как ще излъжеш опонента си

ПП/ДБ са в момента боксовата круша на всички

Любомир Аламанов
Снимка: Ани Петрова

Каква е необходимостта от политически компромиси и "джентълменски" споразумения в кризисната комуникация, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Любомир Аламанов, комуникационен експерт.

"Бойко Борисов бавно и постепенно се опитва да удуши в прегръдката си ПП/ДБ, така че да не им остави място за маневри. Според мен, компромисите трябва да се разделят и то на много нива. От една страна, е фактът, че ако отново всичко се блокира в първите дни на парламента, то множество закони, които са необходими на цялата държава, няма да бъдат приети. От тази гледна точка компромисът, който направиха ПП/ДБ, е оправдан и с ясното съзнание колко ще загубят откъм своята репутация, избиратели и принципи. Но все пак оставят врата на НС отворена и за нормална работа. Може да се каже, че ПП/ДБ спасиха работата на НС.

Проблемът от тук нататък е, че те започват да стават жертва от двете страни – от една страна, са крайните им избиратели, които категорично не искат да се водят каквито и да е преговори със символа за корупция ГЕРБ. От друга страна, прави впечатление, че всички политически партии, включително ГЕРБ, също се нахвърлят срещу ПП/ДБ и никоя от партиите не каза и една дума, подобна на благодарност, че ПП/ДБ са направили този компромис.

Единственото, което чуваме от ГЕРБ, е, че са готови за компромиси, но дотук те не са направили нито един. Т.е. виждаме една жертва, която правят ПП/ДБ, която ще остане неизкомуникирана."

Контролът и липсата на правителство

"За съжаление стигаме до старата идея, че благодарение на последните 12 години ние нямаме "екосистема" от независими институции, които да работят ефективно, дори и без редовно правителство. За съжаление така се разбиха политическата и институционалната система и цялата административна работа, че ако няма правителство, нищо не работи. В нормалните държави институциите работят независимо има ли правителство, или няма, а тук няма такива. Тук се крие проблемът, че се налага да има някакво правителство, за да осъществява необходимите реформи, а би трябвало това да се прави от институциите и администрацията. Това е така, защото в администрацията и институциите години наред бяха назначавани хора, които са политически верни, отколкото професионалисти."

Следващият компромис – "романтичен, глуповат наивник"

"За съжаление ПП/ДБ не разбират, че играят различна игра по различни правила. Те мислят, че играят шах с интелигентни хора, които искат да направят добри реформи за подобряване на България. Но всъщност г-н Борисов играе с тях покер, в който няма силна ръка, а има – как ще излъжеш опонента си.

Докато ПП/ДБ си мислят, че строят силни позиции и гледат стратегически напред, могат да се окажат ролята на "излъганото камилче". Пример за това е да кажем, как Борисов ги подлъгва те да правят компромис след компромис, както вече е започнало, а той не прави абсолютно никакви компромиси. Накрая ще ги подлъже да направят и кабинет."

Кабинет с втория мандат

"Представете си кабинет с мандата на ПП/ДБ, който има първоначално само формална подкрепа от ГЕРБ, след това в НС ГЕРБ, ДПС и БСП, така наречената "хартиена коалиция" си гласуват каквото си поискат, но пропагандата ще казва – нали имате управление с мандата на ПП/ДБ, значи те са виновни за всичко, което се случва. Идват местните избори, тъй като цялата вина за всичко ще бъде хвърлена пропагандно върху ПП/ДБ, те ще загубят местните избори катастрофално и след местните избори ГЕРБ казват – о, стига толкова с този кабинет, ние го сваляме. Предизвикват целенасочено сваляне на кабинета, каквото се случи с редовното правителство на Петков. И следващата пролет при нови избори ПП/ДБ ще имат наполовина депутати спрямо сега."

Ултиматумите на Борисов

"Те бяха преломния момент, след изборите, когато Борисов излезе и постави ултиматуми веднага след като разбра, че са първа политическа сила. Тогава цялото общество, всички журналисти трябваше да излязат и да кажат, че няма как в тази ситуация да се поставят ултиматуми от типа "Или ще стане мойто, или ще блокирам бюджета или държавата", например. Но никой не го каза, включително ПП/ДБ. Даже нямаше реакция за този краен ултиматум, който беше много очевиден. Нищо, че след това Борисов смекчи тона. Но той си каза какво иска тъкмо в този момент.

Но, да кажем, че един компромис, първият от страна на ПП/ДБ, е нормален, защото казва – ето, ние правим опит, за да покажем, че не сме дръпнати и да видим какво ще се случи нататък. Ако обаче направят втори път компромис, това ще е чиста глупост. Защото ще е повторение на 2014-2015 година, когато г-н Борисов казваше, че е "за" съдебна реформа и заедно с Реформаторския блок (РБ) блок ще направи всичко. Те РБ направиха редица компромиси тогава, направиха и правителство с Борисов. Точно година по-късно нямаше никакви реформи и стана ясно, че всички негови обещания са били проформа, и че зад гърба на РБ той си прави каквото си поиска и част от РБ излезе от правителството. Тези от тях, които останаха в правителството на Борисов тогава, сега изчезнаха съвсем от политическата сцена. Всичко това сега се повтаря едно към едно с тогава. То е очевидно какво се случва. Но нека не забравяме мъдрите думи на ген. Бойко Борисов, който беше казал, че отговорност за съставянето на правителство винаги трябва да носи победителят в изборите. Трябва да питаме победителите какво мислят да правят, а не да се хвърля вината върху вторите. Когато ПП бяха победители, те все пак успяха да съставят кабинет, без да заплашват. Защо, когато ГЕРБ са победители, все не успяват."

Липса на лидерски потенциал

"Още опитът на ПП/ДБ да направят позитивна, модерна предизборна кампания говореше, че те подцениха и умората, и раздразнението на хората. Подцениха войната и факта, че има огромна комуникационна война у нас, водена от пропутински елементи. Подцениха цялата истерия и факта, че всички бяха обединени срещу тях. Не успяваха да адаптират кампанията си спрямо променящата се реалност. Да не говорим, че никой не атакува Костадин Костадинов за неговите възгледи, включително и ГЕРБ, които се опитват да се презентират като яростни евроатлантици. Те и дума не казват срещу Костадинов и неговите антиевропейски позиции. Даже Борисов, каза, че ще преговаря с тях."

Евроатлантизмът на ГЕРБ

"Аз си обяснявам такова поведение на ГЕРБ само с това, че те всъщност само на думи са евроатлантици, а на практика единственото, което ги интересува, е да управляват и биха управлявали с когото и да е. И това се случи всъщност в кабинета "Борисов 3", тогава бяха провалени ратифицирането на Конвенцията срещу домашното насилие и тогава започна цялата яростна антиевропейска истерия у нас. Комуникацията е като математиката – ако няма добра основа, нататък всичко се размива. Основата е в дефинициите. Защо ГЕРБ са евроатлантици? Кое ги прави евроатлантици, освен техните декларации? Ако това се доказва с топлите връзки на Борисов в структурите на ЕС, то какво да кажем за топлите му връзки с Путин, на когото подари куче, или какво да кажем за загубената пътна карта и построения за отрицателно време "Турски поток". А какво да кажем, че буквално миналото лято Борисов твърдеше, че може да отиде и да се разбере с Путин и да намали цената на газа за България. Така че ако това не се сложи като основа, от там нататък никакви анализи не са важни – просто някой си говори нещо без доказателства. Това е един голям проблем в българската политика, че няма основа, на която да се стъпи и от която да се извадят някакви изводи."

Прогноза

"ПП/ДБ ще загубят, ако продължат с пасивната комуникационна политика, защото те не обясняват действията си. Представете си какво щеше да се случи, ако ГЕРБ бяха спасили работата на сегашния парламент с някакъв компромис – щяхме да гледаме по четири пресконференции на ден. Но ПП/ДБ не го правят и не знам защо не го правят. Те трябва да заемат някаква позиция, дали искат да управляват, или искат да са опозиция. Или искат да са с ГЕРБ, или не искат да са с ГЕРБ. Идеята да се балансира не е добра. Те трябва да вземат решение каква им е стратегията като цяло и каква им е целта. Ако те нямат такова решение, от там нататък, който и комуникационен инструмент да използват, все няма да им се получава. И ще понасят удари както от ГЕРБ, така и от БСП и "Възраждане". ПП/ДБ са в момента боксовата круша на всички."  

Снимка – Ани Петрова, БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07

Да свалиш наметалото, или искейпизмът – защо?

Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..

публикувано на 04.11.24 в 12:50
Колаж: Георги Корнейков

"ЕкоОбщина": Френско-българско партньорство за екологични градове

Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..

обновено на 04.11.24 в 12:35
Тодор Цеков, Антон Митов и Радослав Диков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Теодор Цеков и Радослав Диков

Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..

публикувано на 04.11.24 в 12:14

Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е актуално?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..

обновено на 04.11.24 в 11:35