Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стволовите клетки – гръбнакът на живота

Проф. Елисавета Наумова
Снимка: Александровска болница

В поредното издание "За здравето" е разговорът с проф. Елисавета Наумова, ръководител на Специализираната клиника по имунология в Александровска болница, за един особено важен проблем – първичните имунни дефицити. Необятният напредък на науката и практиката в тази област, диагностиката и лечението на дефицитите в имунната система, вече са гаранция за подобряване качеството на живот и задоволителна преживяемост при редки и автоимунни болести.

В хода на дискусията беше обсъден и проблемът със съхранението и донорството на клетки, тъкани и органи.

За съжаление аномалиите, свързани с имунните дефицити, основно съпътстват детската възраст и израстването, но не е изключена появата на симптоми и в други фази на живота. Какво трябва да знаем? 

Тревожни са сигналите при честото боледуване от отит, инфекция на синусите, пневмонии, рецидиви при кожни абсцеси, незадоволителен ефект от продължително лечение с антибиотици. Тези очевидни и лесноразпознаваеми сигнали позволяват поставяне на анамнеза още в семейството. И е задължителна консултация и преглед при клиничен имунолог.

Експертният център по редки болести – първични имунни дефицити – на УМБАЛ "Александровска" работи в активно сътрудничество и при спазването на медицинските алгоритми, зададени от Функционалния експертен център "Джефри Модел". Повече информация или насочване всеки може да получи на тел. 0877570898 или на e-mail: bgpidcenter@gmail.com.


Седмичното издание "За здравето" на програма "Христо Ботев" отдели внимание на още един значим проблем: диагностиката и лечението на рака на млечната жлеза. В разговора на Кирил Чобанов с д-р Иво Гергов, началник на Отделението по образна диагностика на УСБАЛО, бе отделено основно внимание на важните симптоми и първите мерки при появата на коварното заболяване.

Позитивните новини от седмицата и обособената рубрика "Очаквайте", с участието на проф. Владимир Пилософ, анонсираха следващата съботна тема: за педиатрията – с любов!
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35