Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Етрополе и Годеч – културното измерение на два малки града

| обновено на 27.04.23 в 13:13
Централната част на Годеч
Снимка: Уикипедия

Колко важна е културата във всекидневието на малкия град и какво привнася в живота му? 

В двата малки града – Годеч и Етрополе, културата заема важно място в дневния ред на града. По думите на журналиста Методи Тодоров от изданието на града “Актуален глас“, Годеч е град, който през последните осем години активно се развива в културно отношение. Общинското ръководство в сътрудничество с културните дейци се стреми да предложи на жителите на града разнообразни културни мероприятия, които да задоволят техните културни нужди и да им предложат алтернатива за развлечение от “битовизмите и житейските несгоди“. 

“Културата в Годеч се оказва много живо и упорито нещо, което дори след неуспешните опити да бъде заглушено, продължава да живее и да вдъхновява“, казва той в ефира на “Нашият ден“.

В предаването Тодоров подчертава, че културата е от изключително значение за Годеч. Тя не само задоволява културните нужди на местните жители, но също така запазва българската култура и я възпитава.

Относно отразяването на попфолк певицата Таня Боева той казва, че изданието отразява това, което се случва в града, което защитава името му “Актуален глас“. 


Етрополе също има активни културни дейци, които работят в читалището и се грижат за обучението и развитието на децата в града. Те организират концерти и други културни мероприятия, които да разнообразят ежедневието в малкия град. В ефира на “Нашият ден“ журналистът Светлана Бошов подчертава важността на културата за местната общност:

“При нас има дейци, които работя в читалището, обучават и учат децата и това е една постоянна дисциплина. Тези хора организират концерти, макар и малки за различни празници. Опитват се да вкарат нови неща, за да е по-интересно на хората, на възрастните и младите, за да разнообразяват ежедневието в града“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимка: Уикипедия
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Молдова. Може би

Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16

Конкурс за тъп разказ: Можем ли да направим глупавото забавно?

В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...

публикувано на 20.12.24 в 10:36