Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Конакчиева: Не очаквам големи промени след коронацията на Чарлз III

| обновено на 08.05.23 в 11:01
Британският крал Чарлз III и кралица Камила отправят поздрав от балкона на Бъкингамския дворец след коронацията си в Лондон, Великобритания, 6 май 2023 г.
Снимка: БГНЕС

И днес в Обединеното кралство продължават тържествата по случай коронацията на крал Чарлз Трети. Принц Хари обаче се прибра обратно в Америка незабавно след церемонията. 

По-рано приключи коронацията на крал Чарлз Трети в Уестминстърското абатство в Лондон. Пищната, тържествена и помпозна церемония, в която бяха спазени древни ритуали, продължи два часа.

Короната бе поставена на главата на Чарлз Трети, след което архиепископът на Кентърбъри – главата на Англиканската църква, му се закле във вярност, както сториха и всички останали духовни лица и благородници в залата.

В момента, в който короната бе поставена на главата на Чарлз, както в Уестминстърското абатство, така и извън него, се чуха бурни възгласи: „Боже, краля ни пази!“, гърмяха топовни салюти из цялото кралство и камбанен звън огласи страната за две минути. 

Кралицата консорт Камила също бе коронясана и стана кралица. Свидетели на събитието станаха милиони по телевизионните екрани и 2 300 високи гости лично в абатството – президенти, премиери, монарси, известни личности. 

Присъстваше и българският премиер Гълъб Донев.


“За мен събитието беше историческо, защото от много години не  имало коронация в Англия, второ, защото всички очакват някаква промяна. Моите очаквания са да се промени тази монархия“.

Това каза в ефира на “Нашият ден“ Мария Конакчиева, пресаташе на Френския институт в София.

Според нея кралете и кралиците в тази вековна държава са сантимент на нацията и може би в “този мултикултурен свят, те ще останат една константа“, защото именно монархът е този, който не трябва да бъде политически ангажиран.

В предаването тя изрази надежда, че светът ще се променя, но монархията ще бъде константа.

“Днес преживяваме друга травма, икономическа, когато Елизабет е коронясана е имало еуфория. Дори с малкото наличие на телевизори в семействата, церемонията е била гледана от 29 млн. англичани, а днес с цялата налична техника, е била гледана от 20 млн.“, посочва още тя.

И заявява, че вярва в промяната на краля към народа се, защото е видяла как веднага се е появила парламентарната република, още в първите му посещения в чужбина.

“Второто посещение на Чарлз беше в Германия, никой не очакваше. И това е всъщност парламентарната монархия, защото парламентът реши, че той трябва да отиде в Германия. Той искаше да отиде в Канада или Австралия. Чарлз влиза в одежите на крал, но няма никаква власт. Чуват се гласове, че той ще направи нещо, не съм сигурна, че той няма просто да следва политиката на правителството, както винаги е било и при Елизабет Втора“, посочва още Конакчиева в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35