Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Посланик Марин Райков: Панагюрското съкровище беше сред главните акценти на изложбата в Лондон

Д-р Петранка Неделчева: Посетителите на изложбата влизат със заглавието “От Персия до Елада“, но си тръгват с България

| обновено на 16.05.23 в 13:03
Марин Райков
Снимка: bulgarianembassy-london.org

Изложбата "Лукс и власт: От Персия до Гърция" в Британския музей в Лондон, която се провежда от 4 май до 13 август, представя Панагюрското златно съкровище като своя главна атракция. Това е вторият път, в който съкровището е изложено в Британския музей, след като през 1976 година той го посреща за първи. 

Изложбата се състои от предмети на лукса от Афганистан до Италия. Потапя посетителите дълбоко в един период, когато Персийската империя на Древен Иран се сблъсква с градовете на Гърция, преди Гърция, а след това и Персия да паднат под властта на Филип Втори и неговия син Александър Велики.

“Факт е, че Британският музей е една от ключовите институции в Западния свят, той е най-големият като сбирка. Факт е също, че от 1976 г. не сме имали присъствие в него."

Това каза в ефира на “Нашият ден“ Марин Райков, посланик във Великобритания.

По думите му изложбата става възможна, благодарение на разговори, които той има удоволствието да проведа в Британския музей с неговия директор и с куратора на изложбата. “Няма съмнение, че без бързата и професионална реакция на директора на Националния исторически музей г-жа  Бони Петрунова тази изложба нямаше да може да се състои“, посочва още той.

Според него изложбата е много оригинална тематично. Тя не е фокусирана върху една конкретна цивилизация, а по-скоро върху културните вектори на влияние между Изтока и Запада – Персия и Елада. В това отношение Тракийската цивилизация е разглеждана като една преходна цивилизация.

Той разказа още, че акцентите на изложбата са били върху съкровището от Дуванли и върху Панагюрското, те са били “гвоздеят на експозицията“.

Марин Райков, отбеляза, че британските медии са отразили изложбата широко и са обърнали внимание на нейните съществени аспекти, за разлика от българските медии, които са останали “улисани повече или по-малко от политическата интрига у нас“. 

панагюрско златно съкровище

Гл. ас. д-р Петранка Неделчева, ръководител експозиционна и международна дейност в Националния исторически музея и преподавател в НБУ, разказа в ефира на “Нашият ден“ как се е осъществила изложбата.

“Това, което се случва в момента в Лондон, е, че хората ще разберат, че освен Слънчев бряг и недотам културните взаимоотношения на туристите, които идват в България, страната може да предложи много повече от евтин алкохол. Тя може да предложи една уникална култура, уникален културен туризъм“, посочва д-р Неделчева. 

В предаването тя посочва още, че посетителите на изложбата влизат със заглавието – “От Персия до Елада“, но си тръгват с България, тъй като Панагюрското съкровище е поставено като главен акцент, то е “черешката на тази изложба“.

 Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Факти и художествената измислица - могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47

"Камино де Сантяго" и магията на срещите

Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..

обновено на 22.11.24 в 09:24
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46