Права за ползванеrc="//platform-api.sharethis.com/js/sharethis.js#property=598acd0de2587a0012539f76&product=inline-share-buttons">
Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

...Сигурно са полудели?

Снимка: Кирил Чобанов

Част от заглавието на филм, посветен на боговете и на първичния начин на живот в различни части на света. "За здравето" обаче акцентира върху хората и техните днешни проблеми. Поканихме на разговор видни психиатри, които все повече се утвърждават като актуални и търсени медицински специалисти в обърканото стресово съвремие.

В поредния брой "За здравето" в студиото гостува д-р Никола Марков. С него обсъдихме най-честите психиатрични болести, отключващи агресия: биполярното афективно разстройство, неврозите, паническите атаки, шизофренията. Семейство, училище, общество – къде се формират чертите на характера и комплексите? – попитахме опитния психиатър, а в дискусията се включиха и негови колеги, всеки от тях със свой прочит на проблемите и с характерен принос в науката и практиката.

След слушателски въпрос д-р Марков очерта различията и общите черти в работата, образованието и ролята на психиатрите и психолозите.

В хода на съботната здравна среща проф. Петър Маринов акцентира върху характерните симптоми и лечението на шизофренията. Той подчерта, че в момента се работи за изравняване на българските и европейските стандарти и алгоритми както в терапевтичен, така и в превантивен смисъл.

Д-р Георги Вишев, работил до скоро в продължение на години във Франция, сподели своя опит в хранителните разстройства и аномалии, най-често срещани като булимия и анорексия. Д-р Вишев вече практикува в България и може лесно да прави аналогии и сравнения за опита в различните страни. "Не са големи различията – подчерта той, но обменът на колегиален опит и знания винаги е полезен. И нещо тревожно – хората, страдащи от хранителни разстройства, най-често прибягват до самоубийства!"

Д-р Георги Вишев е тазгодишният носител на наградата на психиатричната колегия, посветена на делото на доц. Георги Койчев.

В дискусията се включи и д-р Георги Байрактарски – ръководител на Клиниката по съдебна психиатрия в LVR-Klinik в гр. Дюрен, Германия. Той анализира и коментира най-тревожното явление в съвремието – масовите стрелби в учебните заведения. Опитният съдебен експерт – оторизиран от Лекарската асоциация на Северен Рейн - Вестфалия, за изготвяне на криминални прогнози, аргументира своите възгледи за евентуалната превенция на тези ужасяващи прояви. Сред тях д-р Байрактарски изтъкна ролята на семейството, на обществената и училищната среда и най-вече на въвеждането на изключително строг режим за носене и придобиване на оръжие.

Ограничителни и рестриктивни мерки могат да бъдат прилагани и при нарастващата агресия и множеството жертви на пътя – особено спрямо младите и неопитни шофьори, както и към системните нарушители.

Следващата среща "За здравето" в събота, 20 май 2023 г., ще премине като "Прозаични диагнози". Основен гост ще бъде проф. Златимир Коларов – ревматолог, писател и сценарист.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Крави във Вадуц

В Лихтенщайн сградите над 5 етажа са забранени

Коне и крави в центъра на столицата Мучене на крави и тропот на копита чуват под прозорците си столичаните на Лихтенщайн, жителите на Вадуц. И изобщо не им се вижда чудно, че ферма и училище по езда са се разположили в подножието на двореца, където в 114 стаи живеят принц Ханс-Адам ІІ престолонаследникът Алоис І. Зад гърбовете на кравите..

публикувано на 27.08.24 в 16:35
Даниела Ангелова

Еврика! Успешни българи: Даниела Ангелова

"Връзката между минало, настояще и бъдеще трябва да се пази " , казва Даниела Ангелова, студентка от Аграрния университет - Пловдив. Тя е млад човек, който обяснява, че в момента има тенденция хората да се завръщат към корените си. За нея обаче това никога не е седяло под въпрос, защото тя винаги е знаела, че иска да се занимава със земеделие...

публикувано на 26.08.24 в 17:00

Високите атмосферни и водни температури променят живота в Черно море

"Наистина температурите, които наблюдаваме, както на атмосферата, така и на водата, са екстремални през последните години и близки до тропичните. Не е нормално, като проследим през последните години, че организмите са се адаптирали при други условия, това е един вид стрес, който предизвиква физиологични смущения и нерядко смърт при организми,..

публикувано на 26.08.24 в 15:35

Във Варна ще се проведе четвъртото за страната ни издание на "Игра за световен мир"

Форматът е създаден още през 1978 г. от американския учител Джон Хънтър. Предназначен е за деца от 9 до 18 години и представлява реалистична политическа симулация, участниците в която се опитват да решат глобални проблеми в областта на икономиката, екологията, международните отношения, въоръжените конфликти и т.н. Целта е да се излезе от кризите с..

публикувано на 25.08.24 в 09:30
Регионален исторически музей - Плевен

Културно-историческото наследство формира идентичността на един народ

"Нашето разбиране е, че културно-историческото наследство е много повече отколкото наука, култура, изкуство, държавно управление и т.н., тъй като всички те могат да се надграждат, усъвършенстват и развиват, докато културно-историческото наследство е овеществена историческа памет, която има своето хронологическо време. За един народ и една..

публикувано на 25.08.24 в 08:15