Един от шедьоврите на кантатно-ораториалната музика от епохата на Виенската класика, ораторията "Сътворението" на Йозеф Хайдн ще прозвучи отново в зала "България" на 19 май 2023 г., петък, след дългогодишно отсъствие от българските сцени. Изпълнители са музикантите от Симфоничния оркестър и Смесения хор на Националното радио под диригентството на проф. Андреас Херман, а солисти са тенорът Николай Моцов, басът Мартин Цонев и младото сопрано Стефани Кръстева. Концертът е част от програмата на сезон 2022/23, в който отбелязваме и 70-годишнина от създаването на Националния радиохор.
След двете си пътувания до Англия, където Йозеф Хайдн има възможност да чуе някои от ораториите на Хендел и по-специално "Израел в Египет", композиторът е вдъхновен да напише подобно монументално кантатно-ораториално произведение, в което да пресъздаде библейски разказ, но със средствата на музикалната класика.
През 1796 година той започва да пише ораторията и я завършва две години по-късно. Либретото е на покровителя на Хайдн – австрийския аристократ и директор на императорската придворна библиотека барон Готфрид ван Свитен. За основа е взет библейският разказ за сътворението на света от Първа книга на Стария завет "Битие" и неговият прочит в епичната поема "Изгубеният рай" на английския поет и драматург от 17 век Джон Милтън, което дава основание текстът да бъде на английски. Хайдн обаче приема предложението на барон Свитен либретото да бъде написано на немски, но след премиерата през 1799 г. в двореца "Шварценберг" във Виена под диригентството на автора, преминала при огромен успех, в изданието от следващата 1800 година текстът е преведен и на английски.
До смъртта на Хайдн ораторията е изпълнена няколко десетки пъти при същия голям успех и се утвърждава като едно от най-известните му произведения в този жанр заедно с "Годишните времена".
Началото на концерта е от 19.00 часа, а директното предаване по националната програма "Христо Ботев" започва от 18.50 ч.
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
След два студийни албума и един концертен дуетът Димитър & Христо издава "Несломен". Новият албум включва осем песни, повечето от които са в колаборация с цигуларката Анна-Мария Тамахкярова, позната като ANIMA. "Несломен" се казва и първата песен от албума, която има кънтри-етно звучене. "Тази дума отговаря на много неща и по някакъв начин ще..
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор на спектакъла е Николай Гундеров, познат на публиката с неподправения си почерк в жанра комедия. Той е и сценарист на новия текст по пиесата на Добри Войников, където героите са поставени в..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg