Архитектите Анета Василева, Емилия Кълева и Зекие Емин канят на лекцията си "Gegen Die Wand" или "Срещу стената – Градски активизъм и културно наследство" на 22 май, от 19.00 часа, в залата за събития на Гьоте институт - София.
В очите на архитекти и урбанисти градът е фронт, а културното наследство в градската среда е линия на ожесточени битки – при това не само в България и далеч не от днес. Как архитектурата изобразява обществото с неговите ценности, надежди и сблъсъци? Как опазваме наследството си и идентичността в условия на политически и икономически промени? И защо е важно винаги да се борим за качество на градската среда, включително през културното наследство? Това са въпросите, които лекцията се стреми да задава, а отговорите са нееднозначни.
Анета Василева е позната като архитектурен историк, критик и публицист, доктор по история и теория на архитектурата, специалист в областта на следвоенната архитектура и опазването на архитектурното наследство, преподавател като съосновател на архитектурна група WhAT-а.
Емилия Кълева е архитектурен историк и е ръководител на българския екип в международния проект ATRIUM (Архитектурата на тоталитарните режими на ХХ век в управлението на градовете). Зекие Емин също изследва архитектурната история. Трите са част от сдружението "Ново архитектурно наследство", което се бори за документирането и опазването на следвоенното наследство в българските градове.
Анета Василева и Емилия Кълева гостуват в "Какво се случа" за да въведат слушателите в темата за големите градски конфликти.
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..
Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки . Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..
Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..
За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg