Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сюрреалистичните "Те" на художника Николай Панайотов

За втори път столичната галерия "Нюанс" представя изложба на живеещия между Париж и София художник Николай Панайотов. В изложените платна, обединени под заглавието "Те", ще срещнете познатата за художника провокация към зрителя сам да открие в символите и различните асоциации смисъла на това, което вижда. Този път художникът ни изненадва със сюрреалистични платна, които са направени в маслена техника с наситени цветове и са по-силуетни.


В платната преобладават цветни сюрреалистични женски и мъжки глави, придружени понякога от животни, риби, анималистични създания, напомнящи ни малко Салвадор Дали. Но във всяка от картините може да се открие характерния за Николай Панайотов почерк, носещ сигналите на неговото детство в Багдад, на междуречието на Месопотамия, на любимите му архаично християнство, куатро-чентото или стрийт арта в неговия чисто спонтанен, протестен, директен начин на изказване. Тези цветни красиви чудовища, идващи от вътрешния свят на художника, от които той черпи вдъхновение, всъщност представляват трансформираната в изкуството му  красива чудовищност и ужас на времето, в което живеем.

Този път Панайотов се фиксира в рисуването на очи, един поглед, който ни гледа почти от всяка негова картина. Очите са уголемени, като мишени кръгове, които ни гледат и ние ги гледаме и това е резултат на една естествена необходимост от общуване и споделяне.


Почти всяка изложба на Николай Панайотов е съпътствана и от негов текст към нея. Този път това е текста към изложбата "Те":

"Те се събуждат по време на съня му, излизат от черупките на препълнения му череп и пълзят замислени, щастливи и блестящо тревожни.
Те се комбинират в подобни на него форми, но и крадат от други флорални и анимални създания добавки и разклонения, за да изглеждат по-достоверни.
Те нямат време и място за раждане, не се интересуват от изискванията на деня или пазара на потреблението, какви са им предназначенията е случайна закономерност.
Те наподобяват полудяването в резултат на рационалната научност, стремяща се да го замести и поеме предназначението му, страховито усмихнати в предстояща неизвестност.
Те са създадени изкуствено интелектуално на ръба на дългите му експерименти да търси в себе си различното и отчаяно да открива същото.
Те се готвят да го носят на главите си и да се блъскат в други глави, провокирайки въпроси и раздаващи отговори от слънчеви цветове в закръглени форми.
Те са щастливи и опасни в намеренията си да изтрият всичко до тук, като се върнат в пещерите и по стените на земята да започнат нови образни безобразия.
Те са тези, които ще му свършат несвършените заблуди, за да го изведат в съвършено безсмислие."

Експозицията с куратор Христина Бобокова се откри на 20 юни и може да бъде видяна в галерия "Нюанс" до 16 юли. Чуйте повече за изложбата в интервюто  с Николай Панайотов.

Снимки: ФС на Николай Панайотов

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Русев с черно-бял дебют в киното

Един градски филм, който да представя драмата на интелигентния, чувствителен човек в България – това представлява дебютът в игралното кино на режисьора Петър Русев. "Апостол: един нежен рицар в Бруталия" е черно-бялата история на талантлив млад мъж, който от дълго време страда от главоболие и това го прави неработоспособен. Напътстван в кратките си..

публикувано на 20.05.24 в 16:15

Българите Woomb подгряват пост-пънк легендите Whispering Sons

Макар да съществуват отскоро, това лято за българската формация Woomb ще е, меко казано, натоварено. Предстоят им серия от концерти и фестивали.  Още тази седмица Woomb ще свирят на шоукейс конференцията Spike  в Пловдив, а преди това в София, във вторник, 21 май, ще подгряват белгийците Whispering Sons . В сърцето на Woomb стоят..

публикувано на 20.05.24 в 16:10

"Рисуващите артисти" – микс от индивидуалности

Изложбата "Рисуващи артисти" в софийската галерия "Финес" обединява десет български актьори в любовта им към изобразителното изкуство. Организирана е от Олег Чернев, който вече има три самостоятелни експозиции на фотопейзажи, а идеята е заимствана от инициативата на Игор Марковски "Пеещи артисти". "Трябваха 18 месеца, за да се стигне до..

публикувано на 20.05.24 в 14:20

Изложбата "Великден" представя най-новите творби на Велин Динев

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" се насочваме към изложбата "Великден" на художника Велин Динев в столичната галерия "Сердика". Изкуствоведката Диана Драганова-Щир коментира симфонията от платна, асонанси и света в митове и легенди, пресъздадени от автора. В предаването се включва и самият Велин Динев. В ателието си..

обновено на 20.05.24 в 12:58
Мария Мира Хрисова и Нейка Кръстева (от ляво надясно)

Нейка Кръстева представя Илия Темков – един рицар на музиката

Странният мъж на масата до прозореца, който говори за музика – това е диригентът, музиковедът, просветителят, основателят на Международния фестивал "Мартенски музикални дни", основоположникът на музикално-образователните лектории в България Илия Темков. В "Terra Култура" разговаряме с Нейка Кръстева , журналист и автор на книгата "Илия Темков –..

публикувано на 20.05.24 в 11:30