Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разбери и предпази: Профилактика на рака на гърдата – неотложни съвети и стратегии

Снимка: Медицински център по сърдечно-съдови заболявания

Ракът на гърдата е сериозно заболяване, което засяга милиони жени по света. Въпреки че някои фактори за развитието на рака на гърдата, като генетика и възраст, не можем да променим, съществуват  профилактични мерки, които можем да предприемем, за да намалим риска от заболяването.

Д-р Габриела Алексов, специалист по образна диагностика и мамолог, сподели в предаването "Нашият ден" някои важни аспекти относно профилактиката на заболяването. Тя подчерта, че единственият начин за предпазване от рака на гърдата и други видове карциноми е чрез редовни скрининг прегледи.

За пациенти под 40-годишна възраст, д-р Алексов препоръчва провеждане на ехография веднъж годишно, докато при жени над тази възраст е препоръчителна мамография на всеки две години, ако няма конкретни оплаквания и генетична обремененост.

Профилактиката включва както самостоятелни прегледи, така и консултация със специалист. Всеки жена трябва да научи как да извършва "самопреглед". Той се извършва в началото на цикъла след менструацията или преди овулацията.

Първите симптоми, на които трябва да се обръща внимание, са свързани с “промени в кожата, като набръчкване и хлътване, промени в зърното, раздразнение и хлътване или изтичане на секрет от зърното“.

Тестовете за диагностициране на рак на гърдата се извършват най-често при жени с повишен риск от мутация преди 50-годишна възраст. Ако има диагноза на тройно негативен рак на гърдата, ако ракът засяга и двете гърди, или ако има случаи на рак на яйчниците в семейството, е необходимо да се премине преглед и изследване.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Яна и Димитър Недялкови

Влез в обувките ми

Все повече съвременни изследвания казват, че обувките, които носим, имат решаващо значение за здравето на телата ни. Бързите масови производства на обувки казват, че можем да носим всичко, стига то да ни е по джоба. Занаятчийските производства на обувки казват, че е важно да запазим човешкото лице на всеки един занаят, следователно – човешките..

публикувано на 23.06.24 в 10:35

Рожденият ден на Църквата

На Петдесетница своя рожден ден чества и основаната от Христос Църква, защото тогава тя бива осветена от Св. Дух, Който остава завинаги в нея, за да я ръководи като продължителка на човешкото спасение. Св. Йоан Златоуст уподобява живота на море, което всички трябва да преплуваме, а ос­нованата от Бога Църква на кораб, който никога не потъва, защото..

публикувано на 23.06.24 в 09:20

Национализмът изживява възход, когато бизнес и граждани загубят представителност в управляващите

Защо у нас голяма част от политически партии и проекти с националистически уклон водят началото си от Варна, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна. "Трите "В"-та, както станаха известни през последните седмици – "Воля", "Възраждане" и "Величие" – съвсем не очертават цялата тенденция...

публикувано на 22.06.24 в 08:50

Пъстър свят

Светът на Силвия Абрашева от Пловдив е пъстър и следователно пъстър е светът и на всички онези, които носят облеклата и ползват аксесоарите и предметите за бита, които Силвия шие в малкото си ателие в пловдивския квартал "Тракия". Освен шивач и дизайнер на кройките, Силвия е и дизайнер на десените, които отпечатва на бял плат. И всичко това..

публикувано на 21.06.24 в 17:15
Георги Ганев

Борисов и Пеевски не са евроатлантици – борят се за свят, обратен на върховенството на закона

Тази седмица се навършват 10 години от фалита на КТБ – Корпоративна търговска банка. Три години по-късно през 2017-а излезе книгата "Държавата КТБ" на разследващите журналисти Зорница Маркова, Росен Босев, Николай Стоянов и други колеги. Книгата бе част от проекта "КТБ: какво се случи?", чийто ръководител бе Георги Ганев , икономист, програмен..

публикувано на 21.06.24 в 16:30