Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Избрани изпълнения из сезон 2022/23 на Симфоничния оркестър на БНР

Симфоничният оркестър на БНР
Снимка: Ани Петрова

През отминалия концертен сезон 2022/23 г. музикантите от Симфоничния оркестър на Националното радио отново бяха на висотата, на която публиката в концертната зала и слушателите пред радиоприемниците са свикнали да ги виждат и слушат под палката на главния диригент Марк Кадин и на редица гост-диригенти като Росен Миланов, Григор Паликаров, Георги Димитров, Мартин Георгиев, Андреас Херман.

Като солисти се представиха, както утвърдени интерпретатори, така също и млади виртуози, дебютиращи на българска сцена именно с оркестъра на радиото. Сред тях бяха пианистът Андрей Гугнин и перкусионистката Вивиана Василева, с което радиосимфониците не изневериха на утвърдената традиция да се дава поле за изява на млади и перспективни изпълнители.

Прозвучаха и редица премиери за България като концерта за ударни и оркестър на Оруел Кружен, представляващ музикална картина на елементи от източната философия, свързани с духовния строеж на човешкото тяло и посветен на Виви Василева, която беше и изпълнител на творбата заедно с радиооркестъра. Публиката имаше възможност да се запознае и със Симфоничния триптих № 2 "Морска песен" от Мартин Георгиев, прозвучал под неговото диригентство, в който вниманието е насочено не толкова към звукоописанието на природни картини, а – по думите на самия автор – на морето като форма на битието, представящо една от основните сили, каквато е водата и същевременно на незримото, но осезаемо въздействие на тези сили отвъд физичното измерение.

В петъчната вечер на 4 август 2023 г. от 19.30 часа, предаването "Музикалните вечери" предлага на слушателите избрани записи от концертния сезон на радиосимфониците 2022/23 година, в който наред с творбата на Мартин Георгиев звучи музика от Мануел де Файя, Сергей Прокофиев, Сергей Рахманинов, Михаил Глинка и Ференц Лист.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кубинският перкусионист Роландо Пеласио в България

По покана на фондация "Вирул" и българския перкусионист Георги Попов в София пристигна Роландо Пеласио, един от най-талантливите кубински перкусионисти на своето поколение. Кубинският музикант, свирил с легендарни групи като Buena Vista Social Club, Afro-Cuban Allstars и Conjunto Chapotin, ще бъде водещ на тридневен уъркшоп по афро-кубински перкусии в..

публикувано на 02.05.24 в 08:55

Всички в джаза

Международният ден на джаза се отбелязва от ЮНЕСКО всяка година от 2012-а насам, а предложението за това е на легендарния джазмен Хърби Хенкок – посланик на ЮНЕСКО за междукултурен диалог и председател на Института за джаз "Телониъс Монк". Целта е да има ден, който да събира общности, формации, музиканти, школи, артисти, музикални историци и джаз..

публикувано на 30.04.24 в 16:43

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 май 2024 г.

1 май Свири Оркестърът на Минесота с диригент Осмо Венска. 3.00 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Камерна симфония в до минор, оп.110 а. 3.24 часа – Жозеф Болон дьо Сен-Жорж (ок.1745-1799), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 3 № 1. Солистка: Карън Гомио (цигулка). 3.44 часа – Карлос Саймън (р. 1986), "Елегия: Плач от гроба". 3.50 часа – Густав..

публикувано на 30.04.24 в 07:50

"Вилхелм Тел" от Росини във Виенската държавна опера

В съботната вечер (27 април от 20 часа) ще бъдем във Виенската държавна опера , за да проследим спектакъла на "Вилхелм Тел" с дата 16 март 2024 година. Последното сценично творение на Росини съперничи по времетраене с божествените дължини на Вагнеровите шедьоври. Това е една от причините "Вилхелм Тел" сравнително рядко да се поставя по..

публикувано на 27.04.24 в 07:55