По повод Световния ден за безопасност и работа, отбелязан миналата седмица (28 април), в "Нашият ден" проф. Донка Байкова споделя своите съвети за хранене в забързаното работно ежедневие.
Климатичните промени тази година са акцент в обществения разговор за трудовата безопасност. В тази връзка проф. Байкова казва: "През последните години има много сериозни промени във външния фактор – този на околната среда – поради чести различни по степен температурни амплитуди. Приспособителните механизми на човека често пъти не са в състояние да откликнат безболезнено." Проф. Байкоа пояснява, че човешкият организъм е сложен биологичен механизъм, който понякога не успява да се приспособи към екстремните външни фактори, които му влияят.
Специалистът по обществено здраве изброява рисковите групи, които най-често биват засегнати от този тип обстоятелства: възрастните хора, децата и юношите, хората в рековалесцентен (оздравителен) период, бременните и кърмещите жени. Ето защо е важно работодателите да съобразяват работния график с безопасните часове на деня.
Що се отнася до храната, проф. Байкова смята, че тя е "онази мощна величина, която може да променя обменните процеси на организма в една или в друга посока". Храната има свойството да предпазва от болести, да оказва терапевтично действие върху някои остри болестни процеси, заявява тя.
"Храносмилателната система е много важна при заетия човек в трудоспособна възраст – би трябвало да отчитаме неговата потребност от регулярен хранителен модел", подчертава специалистът. По думите на проф. Байкова в човешкия организъм, като по часовник, се изхвърлят стомашни сокове, които са агресивни и могат да навредят на храносмилателния тракт при празен стомах.
Проф. Байкова съветва хората, колкото и заети да са през деня, да не пропускат нито едно от храненията, които допринасят за баланс в организма. Хубаво е да имаме топла храна, но при липса на такава в работна среда е желателно човек да носи обяд от вкъщи, казва проф. Байкова.
По думите на специалиста българите страдат от наднормено тегло не само заради преяждане, а именно поради нередовен режим на хранене. Навикът да гладуваме през деня за сметка на обилна вечеря носи риск от хранителни проблеми, обръща внимание проф. Байкова.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..
Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..
Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg