Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Пианофорте": Зад сцената на конкурса за пианисти "Шопен"

| обновено на 02.05.24 в 10:22

В ефира на "Нашият ден" е представено интервю на Антония Барулова с режисьора Якуб Пионтек от Полша, автор на документалния филм "Пианофорте", който е портрет на пианистите, участващи в легендарния Международен конкурс "Шопен“.

През март Пионтек спечели награда за документален филм на полските филмови награди "Орли". За Пионтек конкурсът "Шопен" е повече от просто състезание. Той споделя, че след като гледа документален филм от 1971 година за това събитие, решава да се върне към темата и да изследва какво се случва след 50 години. Този конкурс, който се провежда на всеки пет години, по негови думи, е както едно футболно първенство. Хората обсъждат изпълненията на участниците навсякъде – по улиците, в трамваите и в такситата. Пионтек споделя: "Ако кацнете във Варшава, летището носи името на Шопен. Това е във вените ни."

Процесът на избор на главните герои за филма е интензивен и дълъг. Пионтек и неговият екип искат от всички 160 участници да запишат кратки видеа и да отговорят на няколко въпроса, за да ги опознаят по-добре. След това те правят онлайн интервюта с 40-50 от тях, защото това се случва по време на пандемията.

След предварителния кръг Пионтек и неговият екип имат няколко месеца, за да посетят участниците в техните домове в Словения, Италия, Русия и Китай. Това създава силна връзка между тях и пианистите, като им дава възможност да бъдат свидетели на емоционални моменти и напрежение както преди, така и по време на самия конкурс.

В предаването Пионтек казва: "Екипът беше като нинджи по време на снимките, за да не пречи на изпълненията на участниците“. Целта е да покажат на зрителите огромните усилия, които пианистите влагат за този конкурс.

"Някои от пианистите наистина се подготвят цял живот за конкурса "Шопен", защото той може да промени живота им. Ако сте в публиката, ще видите красиви рокли и изпълнения, но ние имахме възможността да видим нещата отвътре – огромните усилия на участниците", споделя още той.

В заключение Пионтек споделя, че филмът не променя живота на някого, но може да сподели любовта към музиката и да разкаже личните истории на участниците, техния растеж и напрежение, което изпитват по време на състезанието.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ
The Crossover Trio и Теодосий Спасов

Теодосий Спасов и The Crossover Trio нов музикален проект на българска сцена

На 18 май в рамките на SoFest Spring маестро Теодосий Спасов и гръцкото The Crossover Trio ще ни отведат на музикално пътешествие до Източното Средиземноморие и Балканите в Sofia Live Club. Виртуозният музикант превръща изпълненията си в необикновен синтез между традиционен фолклор и класически джаз, а гръцкото трио ще се включи с мелодии на..

публикувано на 18.05.24 в 08:25
Борис Христов  в ролята на хан Кончак в „Княз Игор”

Борис Христов като Галицки и Кончак в "Княз Игор" на Бородин

На 18 май преди 110 години е роден   Борис Христов . Избрахме запис от Златния фонд на БНР, който със сигурност ще изостри любопитството ви: "Княз Игор" от Бородин. Осъществен е през 1966 година в Париж с изцяло български състав. В ролите на Галицки и Кончак ще слушате Борис Христов. Това е период на върховно изпитание за великия певец. През 1964..

публикувано на 18.05.24 в 07:50
Станислав Почекански и Аделина Александрова в студиото на програма „Христо Ботев“

Станислав Почекански: Успехите на моите ученици са двигател, който ме кара да вървя напред

"Общуването с младите хора не само ме зарежда, но и ме обогатява – казва Станислав Почекански. Вече девет години той е Председател на Съюза на българските музикални и танцови дейци, но освен това е и великолепен цугтромбонист и преподавател, който заслужено се гордее с постиженията на своите ученици от класа по камерна музика. – Със своя мироглед и..

публикувано на 17.05.24 в 15:45
Гергей Мадараш, гост-диригент

Томас Аунер и Гергей Мадараш в дебют със Симфоничния радиооркестър

Интригуваща и стилно подбрана програма предлага Симфоничният оркестър на Националното радио на 17 май, петък, от 19.00 часа , който ще бъде излъчен в пряко предаване на вълните на програма "Христо Ботев". Концертът в столичната зала "България" под надслов "Симфонични контрасти" под палката на унгарския гост-диригент Гергей Мадараш, който..

публикувано на 17.05.24 в 08:58

"Княз Игор", опера в 4 действия и пролог от Александър Бородин

Либрето: Александър Бородин (по мотиви от руската епическа поема от ХІІ век "Слово за похода на Игор" и материали от исторически летописи) Първо изпълнение: 23 октомври 1890 година, Мариински театър, Санкт-Петербург Първо изпълнение в България: 29 септември 1922 година, София Действащи лица: • Игор Святославич - Северски княз – баритон •..

публикувано на 17.05.24 в 08:50