Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизоди от живота

Пилотът Марио Бакалов в сезона на щастливите полети

пилотът Марио Бакалов
Снимка: личен архив

В сезона на щастливите полети пилотът Марио Бакалов, капитан на Еърбъс 313 разказва в "Нашият ден" за пътниците зад гърба си и за летищата под краката си. 

"Ние, пилотите, сме малко капсуловани в пилотската кабина отпред и имаме малък контакт с нашите пътници. И когато чуя след кацане, че хората ръкопляскат, това за мен, като пилот, е знакът, обратната връзка, от моите пътници/клиенти, че съм си свършил добре работата, и това е много приятно. То означава, че нашата работа се цени. Смятам, че това ръкопляскане е нещо хубаво и се надявам да не изчезне тотално. 

Денят на един пилот зависи от това какъв точно е той – дали е пилот на къси полети (из Европа), или на дълги. Аз от няколко месеца летя из Европа. Моят ден е доста напрегнат. Може би повечето хора не знаят, че най-често аз летя 5 дни подред, като всеки ден имам между два и пет полета, което е много – това са двайсет и няколко полета... Всеки ден преспиваме някъде в Европа. Пет дни – четири нощувки. След това имам 2-3 свободни дни и отново след това – 5 дни полети. При дългите полети е различно. 

Летищата, лесни или трудни за кацане, са много различни – като хора с различни характери. Причините за трудностите могат да са климатични, топографски... Всяко летище има своята специфичност – за всяко летище трябва подготовка."

Бакалов споделя, че няма страх по време на полет, а определя чувството като респект.

Целия разговор с пилота Марио Бакалов можете да чуете от звуковия файл.

Снимка – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39