Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дарин Сотиров, художник:

Променяйте света към по-добро с повече естетика, морал, етика и творчество

Дарин Сотиров е един от носителите на званието "Почетен гражданин на Варна" за 2023 г.

Снимка: Личен архив - Дарин Сотиров

Художникът Дарин Сотиров е един от носителите на званието "Почетен гражданин на Варна“. Той е от тези хора, които правят живота във Варна толкова цветен. Отличията ще бъдат връчени на празника на града 15 август 2023  в 20:00 ч. в Летния театър в града. 

Дарин Сотиров е създател и ръководител на Школата по изкуство за талантливи деца и младежи в неравностойно положение "Дедал" и вдъхновител и организатор на Международния фестивал за късометражно кино "Карантината“ и  Q-Jazz Festival.

Школата се превръща в легенда в артистичните среди в България. Тя е символ на стремежа към познанието, на морала, на мечтите и добродетелта. В нея се провежда безплатно обучение на талантливи деца на възраст между 9 и 25 години. Изобразително изкуство, фотография, дизайн и др. От 2008 г. повече от 20 души работят безвъзмездно в полза на обществото изцяло на доброволни начела. Екипът и възпитаниците на школата са носители на много награди. 

"Това, което става през последните 30-тина години в страната не ми харесва. И чрез нестандартния начин, по който формирахме реда, по който съществува тази творческа общност, променяме не само настоящето, променяме и бъдещето, за да може поколенията да поправят грешките, които ние допуснахме", казва художникът.

Той допълва, че школата използва много интересни методи на работа, които принципно се различават от методите на работа в традиционните училища. Там е модерно да си добър художник, добър музикант, поет, да си добър фотограф, да си луд учен. И модата вече е мода. Хлапетата – малки и големи – изучават история на изкуствата и съвременно изкуство.

Необходимо е съвременното изкуство да бъде включено в учебните програми на средните училища, защото то е като квантовата физика. 

"Художниците не са принтери за възпроизвеждане на изображения. Те са визионери, те създават нови светове, не по-малко стойностни от този материалния, в който ние съществуваме. И чрез подобен философски аспект в обучението, всички които минават през голямото артистично семейство на "Дедал", знаят, че могат да създадат чрез мечтите, да материализират утрешния ден“, посочва той.

 Академизмът е основа и начин на изразяване в школата. Той се изучава до толкова, доколкото да не пречи на изразяването. 

"Променяйте света, в който живеете, към по-добро с повече естетика, морал, етика и много творчество", казва в заключение Дарин Сотиров.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството е бягане на дълго разстояние

Тихо, но силно е присъствието на талантливата ни художничка Стефанка Стойчева, чиято ретроспективна изложба "Погледни ме" ни среща с творчеството ѝ. Разположена е в четири пространства на Художествената галерия – Казанлък. Това е първият опит за цялостно представяне на, както я нарича директорът на галерията Пламен Петров, куратор на изложбата  – "едно..

публикувано на 06.08.24 в 11:33

Новата книга на Пламен Тотев: Пътешествие през митовете за сътворението

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Пламен Тотев за книгата му "Митове за сътворението". В книгата са разказани старогръцки, скандинавски, арменски, библейски, български, славянски, древноегипетски и индийски митове – за това как от хаоса са се родили светът и боговете, земята и океаните. От тях ще научите..

публикувано на 06.08.24 в 10:35

От Вапцаров до виртуалните разходки: Седемте музея на Банско

Един от първите музеи в Пиринския край е къщата-музей "Никола Вапцаров", отворена за посетители през 1952 г., което поставя началото на музейното дело в Банско. Сега в града е изграден музеен комплекс, който включва седем обекта, представящи историята, културата, архитектурата и характерната за региона природа. Читалище "Никола Вапцаров" –..

обновено на 05.08.24 в 12:01

Банско в ритъма на лятото: Фестивален календар и джаз събития

От години Банско е не само предпочитана зимна ски дестинация и лятна възможност за туристически преход из планината, а и град, предлагащ богат палитра от културни събития и срещи. Общината изпрати месец юли с препълнени площади и наситена фестивална програма и за 27-и път е домакин на един от най-мащабните джаз фестивали "Банско джаз..

обновено на 05.08.24 в 09:30

Дизайн на персонажи във фестивала Pictoplasma

Фестивалът за дизайн на персонажи Pictoplasma ще се състои във Варна за втори път с балканско издание. Артисти от България, Северна Македония, Румъния, Сърбия, Хърватия и Украйна ще покажат най-новите тенденции в дизайна на персонажи от сферите на съвременно изкуство, стрийт арт, мода, илюстрация и анимация с балкански привкус. Pictoplasma x Balkans..

публикувано на 05.08.24 в 08:40