Пианистката Венета Нейнска ще изнесе клавирен рецитал днес от 19 часа в Археологическия музей в Созопол на "Аполония".
Завършила е Музикалното училище в родния си град София с награда за най-високи постижения – Национална диплома, Венета продължава образованието си при Джон Пери в Южнокалифорнийския Университет в Лос Анджелис, Калифорния и след това при Джоан Хавил в училището по музика и драма “Гилдхол” в Лондон, Великобритания. Основно влияние върху нейното развитие като музикант оказва обширната работа с българските пианисти Гина Табакова и Веско Стамболов, както и майсторски класове с изтъкнати музиканти като Имоджен Купър, Джеръм Ловентал, Алексей Наседкин, Доминик Мерле и други.
Венета Нейнска е страстен защитник на музикалното наследство на българския композитор, пианист и архитект Димитър Ненов. Тя проучва задълбочено живота и творчеството му и заедно с режисьора Ясен Харалампиев създава успешен музикално-документален филм за легендарния артист. Филмът включва единствения оцелял запис на Ненов – смятан за най-значимия български пианист на всички времена.
Сибила Лилова ни среща с пианистката Венета Нейнска на "Аполония" Чуйте разговора от звуковия файл.
Известна със своите изключително креативни и вълнуващи проекти, пианистката Венета Нейнска е един от най-емоционално ангажиращите и интелектуално завладяващи пианисти на своето поколение. Нейните фини и обмислени интерпретации на кратки пиеси в соловия албум Brevitas, елегантна поредица от черно-бели музикални видеоклипове и задълбочени интерпретации в интегралното й изпълнение на клавирните сонати от Франц Шуберт са сред многото завладяващи пианистични начинания, които Венета е предлагала на своята заинтригувана публика.
"Димитър Ненов и измеренията на изяществото“ е представен като част от кино-концерт в различни европейски столици и е свободно достъпен със субтитри на пет езика в YouTube канала на Венета. Специално за филма, пианистката осъществява рядък запис на клавирната музика на Ненов, а дигиталният албум "Димитър Ненов“ е достъпен в големите стрийминг платформи. Той включва шедьовъра на композитора "Тема и вариации“ и неговата безкрайно трудна технически Токата.
Снимки – "Аполония" и кадър на Аnton Chalakov от концерта "В търсене на Димитър Ненов"
Изложбата "Сапунено цвете" на младия фотограф Рослана Дамянова разказва за сложните човешки взаимоотношения в едно българско семейство и силата на любовта и прошката. Фотографският разказ разкрива едно сложно пътуване към нашите корени, което помага да превъзмогнем страховете си и да се изправим смело пред емоционалните спомени, неизказаните думи и..
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg