Колко е дълга историята на омразата в България? Имат ли чувствителност към нея медиите, държавата и обществото или какво се случва, когато липсва общественият отговор на антисемитския колаж със Соломон Паси, недопускането на роми до плувни басейни, случаят с нападнати украинци, само защото са украинци, опитите за саботажи на филм от програмата на ЛГБТИ филмовия фестивал в София, Пловдив и Варна, случаят с Мис "Варна" – Елизабет Кравец, чийто избор довежда до поредното изригване на патрЕотите, както и последвалите внушения около Мустафа Емин, след скандала в болница "Пирогов".
В студиото на "Мрежата" гостува Адела Качаунова, директор на Правната програма на БХК, с която говорим за надеждата, че обществото ни е станало достатъчно нетърпимо към проявите на омраза, за създаването на грешни представи, за формирането на предразсъдъци, които водят до неприемливи действия.
Поколенията, научени да мразят
Адела Качаунова: "Изгубихме време да обясним, че демокрацията не е разграден двор. В едно демократично общество всеки си носи отговорността. Назад в годините има безобразни примери, които могат да се припомнят. Например, онова изказване на Валери Симеонов за "кресливите майки". Така той нарече майките на деца с увреждания . За съжаление съдебната ни система е малко бавна в даването на защита за тези неща. Делото срещу Валери Симеонов, заведено от родители на дете с увреждане, продължава да виси от 2018 година насам.
Обществото, което е против
Адела Качаунова: Точно там е работа, че обществото с неговата категорична реакция "против" е много по-силно от всички институции и може да реши проблемите по много по-бърз начин, когато я има тази нетърпимост. Но затова е нужно образование и възпитание, което се гради с времето. Звучи обезсърчително, когато казваме на хората колко години отнема да потърсят и получат защита и има по-лоши примери от този, който споменах. Например борбата с Волен Сидеров. Негови действия и изказвания от 2005 година получиха крайна защита през 2021 година, когато Европейският съд по правата на човека се произнесе, че България не е защитила хората от еврейски произход и хората от ромски произход по две отделни дела, защото е позволила безкрайна свобода на изразяване на Волен Сидеров, който в различни форуми – и в парламента, и на площада, и в собствените му медии, просто бълваше омраза, а и в книгите, които издаваше. Това беше огромна крачка на съда в Страсбург да се произнесе така. Сега тези дела са ключови за цяла Европа и се дават като пример за това, че свободата на изразяване не е безгранична и хората трябва да получават защита, защото до този момент съдът винаги се стремеше да запази свободата на изразяване. В много крайни случаи можеше да реши, че държавите са прекалили в мерките си. В случая на България стана точно обратното и съдът каза: "Вие не сте взели никакви мерки."
Когато властите нехаят
Адела Качаунова: Няма как да не говорим за партия "Възраждане". Те са в парламента и говорят постоянно по всичките си канали, така както и преди Волен Сидеров говореше и властите го подминаваха. Сега представителите на "Възраждане", председателят им Костадинов, всички те, говорят и използват недопустим език, недопустими внушения и което изглежда още по-страшно от всички предишни крайно десни представители на политическия спектър, сякаш те са готови да осъществят намеренията си, сякаш нещата, към които се стремят, излизат от идеята за демокрация и общо.
Засега властите нехаят.
Целият разговор може да чуете в следващия звуков файл
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..
Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..
Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg