"Силата на хората" е тазгодишното мото на КвАРТал Фестивал 2023. Тази година обаче, измежду пъстрите събития, организация "Art for Heart"и психолога и арттерапевт Елица Великова се включват с покана към гостите на фестивала за едно по-различно вглеждане в самите нас. Именно, за да я открием тази сила... Как може да се случи това?
Чрез арттерапевтично изследване на границите на агресията – нашата собствена и върлуващата наоколо. Темата не е "празнична", но е важна. Ежедневна е, и затова те търсят всеки повод да се говори за нея, да се разглежда и да й се противодейства.
Случва ли ви се да си казвате: "Добре съм, това не ме засегна", "Случва се навсякъде, нормално е", "Предпочитам да не мисля за това"?… Вероятно всеки от нас, както много много други, не обръща внимание на "слона в стаята" – агресията, която е навсякъде – и вътре в нас.
Понякога е видима – оставя белези, поражда повече агресия или дългосрочни травми, но много често е невидима – присъства в отношенията ни, в спалнята ни, на работното място, в тялото и ума ни.
Неделното, безплатно интерактивно събитие има за цел да направи агресията видима чрез способите на арттерапията, за да може да бъде разпозната, за да може да се борави с нея, за да се трансформира в осъзнатост, лична отговорност и съпричастност.
Историята на всяка маска е лична история – за твоя опит с агресията – независимо от коя страна се намираш. Омразата може да бъде трансформирана, само когато е почувствана по безопасен начин в сигурна среда и на нейно място дойдат думите. Всеки участник ще има възможност да открие и остави своята история, чрез лично преживяване, но в заслона на анонимността.
Събитието няма личен характер и не е строго терапевтично, а изследва социално темата за агресията и има за цел да води диалог, да внася осъзнатост и да конфронтира действителността.
Кога и как може да се отключи нашата сянка, е въпрос на личен "спусък", затова за всеки човек е нужна индивидуална работа. Важно е да познаваме жестокостта, която носим, както и страха под нея, за да можем да излезем от кръга на жертва и насилник; да познаем собствените си граници; да се научим на достойнство. Това се случва поединично, човек по човек. Ти имаш значение за общото. Заповядай.
Агресията може да бъде овладяна само когато се поставят граници – както лични, така и обществени. Лимитите създават чувството на безопасност, овластяват потенциално застрашените и дават контейнер/ рамка на вътрешните ни преживявания. В това събитие ще изследваме и темата за границите – физически, емоционални и психични.
Нужно е да се работи осъзнато против насилието, дори и това да не е "фестивална" тема. Нужно е да се разпознава, посочва, признава - да се говори искрено и повече за собствената ни сянка. Защото невидимата агресия е най-смущаващата – тази, която трайно се настанява в нас и си търси обект.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg