"Силата на хората" е тазгодишното мото на КвАРТал Фестивал 2023. Тази година обаче, измежду пъстрите събития, организация "Art for Heart"и психолога и арттерапевт Елица Великова се включват с покана към гостите на фестивала за едно по-различно вглеждане в самите нас. Именно, за да я открием тази сила... Как може да се случи това?
Чрез арттерапевтично изследване на границите на агресията – нашата собствена и върлуващата наоколо. Темата не е "празнична", но е важна. Ежедневна е, и затова те търсят всеки повод да се говори за нея, да се разглежда и да й се противодейства.
Случва ли ви се да си казвате: "Добре съм, това не ме засегна", "Случва се навсякъде, нормално е", "Предпочитам да не мисля за това"?… Вероятно всеки от нас, както много много други, не обръща внимание на "слона в стаята" – агресията, която е навсякъде – и вътре в нас.
Понякога е видима – оставя белези, поражда повече агресия или дългосрочни травми, но много често е невидима – присъства в отношенията ни, в спалнята ни, на работното място, в тялото и ума ни.
Неделното, безплатно интерактивно събитие има за цел да направи агресията видима чрез способите на арттерапията, за да може да бъде разпозната, за да може да се борави с нея, за да се трансформира в осъзнатост, лична отговорност и съпричастност.
Историята на всяка маска е лична история – за твоя опит с агресията – независимо от коя страна се намираш. Омразата може да бъде трансформирана, само когато е почувствана по безопасен начин в сигурна среда и на нейно място дойдат думите. Всеки участник ще има възможност да открие и остави своята история, чрез лично преживяване, но в заслона на анонимността.
Събитието няма личен характер и не е строго терапевтично, а изследва социално темата за агресията и има за цел да води диалог, да внася осъзнатост и да конфронтира действителността.
Кога и как може да се отключи нашата сянка, е въпрос на личен "спусък", затова за всеки човек е нужна индивидуална работа. Важно е да познаваме жестокостта, която носим, както и страха под нея, за да можем да излезем от кръга на жертва и насилник; да познаем собствените си граници; да се научим на достойнство. Това се случва поединично, човек по човек. Ти имаш значение за общото. Заповядай.
Агресията може да бъде овладяна само когато се поставят граници – както лични, така и обществени. Лимитите създават чувството на безопасност, овластяват потенциално застрашените и дават контейнер/ рамка на вътрешните ни преживявания. В това събитие ще изследваме и темата за границите – физически, емоционални и психични.
Нужно е да се работи осъзнато против насилието, дори и това да не е "фестивална" тема. Нужно е да се разпознава, посочва, признава - да се говори искрено и повече за собствената ни сянка. Защото невидимата агресия е най-смущаващата – тази, която трайно се настанява в нас и си търси обект.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg