На 18 септември музикалният свят на България ще се обедини в Зала 1 на НДК, започвайки ХIII издание на Фестивала за поп и рок музика "СОФИЯ 2023".
Събитието, което ще се проведе от 19.00 часа, е най-големият музикален форум в страната и всяка година привлича вниманието на множество меломани и почитатели на българската музика.
Централната част на фестивала винаги е Конкурсът за нова българска поп и рок песен за текущата година. За тази престижна награда се състезават 14 нови и обещаващи песни, представени от композитори, текстописци, аранжьори и изпълнители от цялата страна.
За оценяването на конкурсните песни е съставена селекционна комисия, включваща утвърдени автори на музика, текст и аранжимент, както и представители на радиостанции. Експерти се сблъсква с трудното решение кой трябва да бъде носител на титлата "Най-добра нова българска поп и рок песен" за текущата година.
По думите на Пейо Пеев, организатор на фестивала, сред най-опитните участници в програмата са Маргарита Хранова, Нели Рангелова, Илия Ангелов и много други, които в продължение на години са сътворявали и изпълнявали музика, оставяйки след себе си следи в историята на българската поп и рок сцена. Събитието обаче не се ограничава само до утвърдени имена. Младите изпълнители също имат шанс да се представят и да бъдат открити от нова публика и критици.
В ефира на предаването “Нашият ден“ той информира, че журито има своята роля при оценяването на участниците, но също така и публиката има възможността да гласува за своите фаворити и да определи победителя в категорията "Награда на публиката". Освен това събитието предоставя и специална награда, която носи името на Петър Гюзелев, и която се връчва на най-изявения участник според журито.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..
Актрисата и певица Анастасия Левордашка и тромпетистът и диригент Румен Левордашки гостуват в "Моето семейство" в навечерието на светлите семейни празници. С поведението си и житейската философия двамата дават ракурс на връзка между баща и дъщеря, който генерира талант, щастие и вяра в красотата. И Румен, и дъщеря му Анастасия, вярват, че..
"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..
Мартин Колев е автор на сборниците с разкази "Кучето на терасата" (2009) и "Микро" (2016), както и на тетралогията "Софийски магьосници". Поредицата "Софийски магьосници" възражда в България литературния жанр градско фентъзи и се превръща в бестселър. През 2017 година е отличен с наградата за къс разказ "Рашко Сугарев" за разказа "Черни квадрати"..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg