Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

115 години независимост: Знаем ли какво е значението на 22 септември в историята?

Цар Фердинанд I, премиерът Александър Малинов и други официални лица при обявяването на независимостта на България
Снимка: Уикипедия

На 22 септември България отбелязва 115 години от историческия момент, когато беше провъзгласена независимостта на страната. Този ден е отбелязан като официален държавен празник, символизирайки промяната в международно-правния статут на България и нейната трансформация от васална държава в свободен и суверенен субект на международните отношения.

В "Нашият ден" историкът доц. Лъчезар Стоянов споделя значението на този момент в историята на България, като подчертава, че това е "един от ключовите моменти в нашето политическо развитие". Този ден е свързан със създаването на независимата държава и промяната на нейния статут в международния контекст.

След освобождението от Руско-Турската война, България се създава като свободна, но не независима държава. Тя става васална държава, която е задължена да плаща годишен данък и няма право да подписва самостоятелно международни договори. Този период в историята на България е обозначен със зависимостта на страната от външни влияния и ограничения във външната си политика.

Но именно на 22 септември, България предприема решителен стъпка към независимост, както пояснява доц. Стоянов.

"Именно този ден честваме своята независимост, когато Българи едностранно обявява, че се превръщаме в една независима суверенна държава", казва той.

По думите му този акт на провъзгласяване на независимостта на България отбелязва началото на нов етап в историята на страната, при който тя има право сама да сключва международни договори и да определя собственото си бъдеще без ограниченията, наложени от международната среда.

Празникът на 22 септември остава напомняне за важността на независимостта и суверенитета на нацията, както и за устойчивостта и решимостта на българския народ да определя собствената си съдба.

Чуйте разговора в звуковия файл. 




По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Няма силни гласове в медиите, които да покажат абсурдите на ГЕРБ

"Интерсубективна реалност", която създават българските медии, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Живеем от доста време в тази "интерсубективна реалност" , която се изразява в това, че медиите поднасят темите, които диктуват дневния ред на страната по определен начин. Забелязваме, че важните неща за..

публикувано на 06.07.24 в 08:50
Владимир Шурупов

Владимир Шурупов: Искам единствено да ми дадат възможност да работя като лекар

Един случай на тежка бюрокрация в България или защо Владимир Шурупов, бежанец от Русия след началото на войната в Украйна, не може да приравни дипломата си за лекар у нас. Интервю с д-р Владимир Шурупов. Очакваме отговор от МЗ, към което изпратихме въпроси. Владимир Шурупов и семейството му минават през тежка и унизителна процедура, когато подават..

публикувано на 05.07.24 в 16:30
Снимката е илюстративна

Делба и присъдена издръжка

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Пенка Иванова от Враца пита: Ако има продажба на имот, който е част от делбената маса при извършване на делба, без участие на някой от наследниците, тя..

публикувано на 05.07.24 в 15:35
Снимката е илюстративна

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания?

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания? Има ли достатъчно достъпни автобуси на Централна автогара за лица с увреждания? Какво е становището на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" чрез Министерство на транспорта и съобщенията. Казусът на Тодор Църев от София е казус на хиляди хора с увреждания и намалена подвижност...

обновено на 05.07.24 в 15:13