Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Италианският автор Франческо Фратини ни отвежда в "Атон" с криминална история

Снимка: Франческо Фратини

Криминалният роман "Атон" на италианския автор Франческо Фратини имаше своята премиера в София. Книгата е изпълнена с мистерия и напрегнато препускане по петите на смъртоносна заплаха за човечеството. Сюжетът въвежда в историята на младата Изабел, която се впуска в загадъчно изследване на Атон, без да подозира към каква опасност я води нейният нестихващ интерес към легендите и приказните истории за това мистично място. Когато баща ѝ, комисар Филип Дорсел разбира, че животът на дъщеря му е застрашен, също се отправя към красивия гръцки полуостров:

"Историята е любопитна и оригинална. Чел съм винаги писатели като Дан Браун, Джон Гришам и те са ми повлияли. Бях на почивка 2017-а година в Гърция, Урануполи, последния град, преди планината Атон и съм свикнал винаги да си нося четири – пет книги за четене. Обаче разбрах, че съм си ги забравил книгите, което щеше да съсипе моята почивка. На следващия ден си направихме разходка с моето семейство и видяхме манастирите на Атон отвън, които изглеждат наистина внушително. След круиза, си купих писалка и тетрадка и започнах да пиша. Тогава бях прочел "Името на розата" на Умберто Еко и това също ми повлия."

Франческо Фратини и Мария Маркова
Филип Дорсел трябва да използва всички умения, които е натрупал като следовател от Отдела по антитероризъм на френската полиция, за да я защити. Защото зад великолепието и привидния покой на Атон се крие мрачна тайна – смъртоносен вирус, който заплашва да вземе хиляди невинни жертви. Вихрената надпревара с времето преминава през Франция, Гърция, България и Англия и с всеки следващ час съдбата на човечеството става все по-несигурна. Това гласи анотацията на книгата.

Основният антагонист в книгата е Димитрий Каваленко – Миша. Друг централен персонаж в книгата е Изабел, това е името и на дъщерята на Франческо и образът донякъде е вдъхновен от дъщерята на автора. Интересен е образът и на професор. Беляев, с него завършва и книгата. "Атон" излиза за първи път през 2018 година, и проблематиката, която разглежда наподобява и Ковид кризата, през която преминахме, а Франческо Фратини вярва, че литературните творби донякъде имат способността да ни предупреждават за реални събития в живота ни.

Повече чуйте в разговора с италианския автор Франческо Фратини за книгата "Атон" и Мария Маркова, като преводач.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Манипулираната реалност на Калоян Илиев - Кокимото

Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..

публикувано на 01.02.25 в 09:15

Предизвикателството да създаваш театър

Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...

публикувано на 01.02.25 в 09:10

143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора

Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..

публикувано на 01.02.25 в 08:10
Дария Шушкова, Марина Ребека и Джошуа Гереро

"Мадам Бътерфлай" от Виена

В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..

публикувано на 01.02.25 в 08:00

"С образа на онези деца, които бяхме" гостува авторът Андрес Сааведра

 "С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..

публикувано на 31.01.25 в 16:29