Пред 27 години Съветът на Европа постави началото на традицията за отбелязване на Европейски ден на донорството и трансплантацията, който тази година ще се проведе на 7 октомври. Този ден служи за напомняне на важността на даряването на органи, тъкани и клетки, и разкрива предизвикателствата, пред които се изправят пациенти и медицински специалисти.
Трансплантацията на органи, тъкани и клетки представлява един от големите успехи в историята на медицината. Това медицинско постижение създава възможности за спасяване на животи и подобряване на качеството на живот на много хора. Но зад всяка успешна трансплантация стои тежка лична история и огромно предизвикателство.
В материал на журналиста Полина Тодорова, майка на 23-годишен младеж, загубил битката си със сърдечна недостатъчност, споделя своята история. Тя се казва София Пенчева и разказва за борбата си в търсене на сърце за нейния син и за несправедливостта, че като майка трябва да се изправи сама пред системата, за да спаси живота на детето си.
"Аз не търсех резервна част за колата си, а сърце за сина си. Не може аз да се моля на болницата синът ми да бъде включен в спешна листа на чакащите, не може аз да посещавам всяка сутрин Изпълнителната агенция “Медицински надзор“ и да настоявам всекидневно да подават искане към всички болници и големи координационни центрове, за да се търси сърце. Това не е моя работа!“, споделя тя в материала.
Наталия Маева, председател на Българското общество на пациентите с пулмонална хипертония и журналист от Националното радио, коментира случая и подчертава, че проблемът с недостига на органи не е ограничен само до България, а е актуален в цяла Европа. Тя подчертава, че Европейският ден на донорството има за цел да обясни на обществото важността на даряването на органи и тъкани.
Маева споделя и свой личен опит като пациент, който е чакал в списък за трансплантация. Тя разкрива дългото и изпълнено с тревожни моменти чакане на подходящ орган. По нейните думи този период е изпитание за психиката на човека, който трябва да се поддържа в добра физическа и психологическа кондиция.
"Аз чаках 11 месеца за орган. Като чаках в листа на чужда държава и като чужд гражданин не ползвах никакви предимства. Когато настъпи "денят трансплантация", както аз го наричам, преди мен е имало двама австрийски граждани, които по някакви причини не са били подходящи. Аз бях третата, на която се обадиха координаторите по донорство и така чудото се случи“, разказва Маева.
Като човек, имащ поглед върху системите и структурите, които управляват трансплантациите, Наталия Маева подчертава необходимостта от политическа воля и финансиране, без които няма как да се подкрепи системата. Тя апелира за създаване на изпълнителна агенция по трансплантациите, която да бъде посветена изцяло на този въпрос.
България се изправя пред сериозни предизвикателства в областта на трансплантациите и се намира на едно от последните места по брой извършвани трансплантации в ЕС. Сибила Маринова, координатор по донорства в областната болница във Велико Търново "Д-р Стефан Черкезов", споделя, че проблемът в България е предимно организационен. “Липсата на донорска идентификация в болничните донорски бази е основният проблем“, посочва тя. По нейните думи често не се разпознават случаите на тежко мозъчно увреждане и мозъчна смърт, което затруднява процеса на даряване на органи.
В ефира на предаването тя изброява трите важни критерия за това да стане един пациент донор: мозъчна смърт, съгласие от страна на близките и органите да бъдат годни за трансплантация.
Историите на София Пенчева и Наталия Маева ни напомнят, че този процес е не само медицинско предизвикателство, но и емоционално тежко преживяване както за пациентите, така и за техните семейства. Необходимо е да се работи върху подобряването на информацията и подкрепата, предоставяна на тях през целия процес.
Европейският ден на донорството и трансплантацията е повод за обединяване на обществото и системата на здравеопазване с цел подобряване на този критичен аспект на медицината.
Чуйте разговора в звуковия файл.
"Слава във висините Богу, на земята мир, между човеците благоволение". Това ангелско славословие огласило Рождественската нощ, като че ли най-добре разкрива същността на Христовото явяване в света. Няма нищо по-светло на небето от това да се слави Бог за всичките му благодеяния към човешкия род. Нима има нещо по-желано от мира на земята, който..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата така, че тя става разбираема и близка за хората. В интервю за предаването "Нашият ден" по повод Рождество Христово, д-р Каравълчева размишлява върху значението на този празник и неговия парадоксален..
Тази вечер, под патронажа на президента Румен Радев и съпругата му Десислава Радева, ще се проведе традиционният благотворителен спектакъл "Българската Коледа". Събитието, което се организира за 22-ра поредна година, има за цел да подпомогне лечението на стотици български деца и да осигури модерна медицинска апаратура за детски отделения и клиники в..
Декември е месецът, когато магията на Рождество озарява всички домове, а една от основните задачи на журналиста Станчо Шукеров е да ни напомни, че Дядо Коледа наистина съществува. В ефира на предаването "Нашият ден" той сподели как е преминала най-важната нощ в годината за добрия старец и как му се струваме ние – хората. "Както винаги,..
За най-малките членове на семейството Бъдни вечер и Коледа са един миг от приказка, в която семейството им е героят, а домът – най-уютното място на света. Може би нетърпеливо броят постните ястия на масата или се опитват да отгатнат какво точно символизират. Някои се скриват под масата, за да чуят шепота на желанията си, докато други очакват..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна..
Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg