Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Състезанието

Как младите влизат в състезанието на живота – това като спорт ли е, или като ескалатор в метрото? Говорим за т.нар. "Синдром на отличника" – желанието да се харесаш на всяка цена на родителите, педагога, шефа на офиса... Води ли понякога до "бърнаут" и как да се избегне?

Дискусията е за младите, за успехите и разочарованията им в опитите за социална реализация. Участниците: Гергана Пожарски, философ и социален педагог, една от създателите и първи управител на Защитено жилище "Заедно", директор проекти в "Движение на българските майки", и майка на четири деца, разказва какво е важно за оформяне на младия човек още от пубертета за справяне в конкурентна среда, при това разказва и като специалист, и като личен опит. 

Професор Магдалена Костова-Панайотова, декан в ЮЗУ "Неофит Рилски", разкрива защо хуманитарните науки и хуманитарното образование са важни, особено в епохата на изкуствения интелект. 

Д-р Радислав Атанасов, преподавател в НСА, психолог и шахматист, обяснява защо в спорта и в спортната педагогика е много важно да обясняваш не само как се побеждава, но и как се живее успешно и когато не си победител. 

Социологът и политологът Яница Петкова разкрива какви начини има за интегриране на тези слоеве от младежта, които иначе трудно намират социална реализация, а поетът и музикантът Петър Чухов разказва за своя опит като организатор на различни литературни състезания и защо вярва, че в подобни прояви със състезателен характер е наистина важен олимпийският принцип: важно е да се участва, а не непременно да се спечели медал. 




По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да живееш лесно

Ден преди посрещането на изгрева с July morning на Uriah Heep от много българи, си припомняме друг хит на групата – Easy livin’ – "Да живееш лесно".  Всъщност стремежът към по лек и пълен с повече удобства живот е движил човешката цивилизация, откакто съществува човечеството. Техническите придобивки обаче и разцветът на консуматорското общество..

публикувано на 01.07.24 в 11:10

Светлана Драгнева: Имаме кураж и воля, за да продължаваме напред

Деветнадесетата световна среща на българските медии, традиционно организирана от БТА, се проведе в Одеса, Украйна, между 18-21 юни, под мотото "Медии и общност". Наред с много срещи на различни нива, наред с посещението на ключови места, градове и села, свързани с българите и историята им в Украйна, бяха сключени договори и подписани меморандуми за..

публикувано на 01.07.24 в 10:11

Разград посреща лятото с образователни игри в "Абритус"

Регионалният исторически музей в Разград кани всички деца да се включат в образователната програма "Приключения в Абритус". Инициативата се организира за трета поредна година и е насочена към учениците от първи до пети клас от лудогорския град и техните връстници, които ще са на гости в района през лятната ваканция. Заниманията ще се провеждат в..

публикувано на 01.07.24 в 09:36

Да получим пълни знания за лечебните растения – къде и как?

На 1 юли Православната църква чества деня на свети безсребреници Козма и Дамян, а в народния календар този празник е известен като свети Врач. Светите братя са наричани безсребърници, защото за своите лечебни услуги не искали нищо в замяна, освен да бъдат благочестиви християни. Култът към братята лечители е развит в Източната Римска империя, където се..

обновено на 01.07.24 в 09:30

Светостта

Минала през множество превратности Христовата Църква успява да оцелее, пазена от Св. Дух, пребиваващ в нея. В историята ѝ има тежки времена, в които вражески сили се надигат срещу Църквата и учението ѝ. През тези години изповядващите Христос търпят гонения и жертват живота си в Негово име. Всеки ден от църковната година е посветен на един или..

публикувано на 30.06.24 в 09:20