Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еврика! Успешни българи: Иван Тагарев

Снимка: личен архив

Тази пролет Иван Тагарев завърши Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски", носител е на множество медали от различни международни състезания и олимпиади по математика и физика. В момента е студент в Сорбоната. Как се стига до там – с този въпрос започва разговорът ни. 

"Трябва много работа, без работа нищо не става – казва той и продължава. – Трябва младият човек да има достъп до състезания по математика и да участва в тези олимпиади и много важно – да има интерес към това, с което се занимава. Със сигурност подкрепата от родителите и учителите е съществена част от мотивировката на едно дете да се занимава с наука. И да участва редовно в състезания. На самите състезания има много напрежение, доста голямо, съответно и конкуренцията е доста голяма. Затова трябва да има психологическа и ментална подкрепа от околните. Има много хора, които са ми помогнали по пътя. На първо място, това са родителите ми, които през целия ми живот са ме подкрепяли. Освен това съм имал възможността да бъда обучаван от едни от най-добрите учители. Най-много благодаря на г-н Илия Костов, той наистина прави математиката много интересна."

В момента Илия Костов вече е старши учител Втора английска езикова гимназия "Томас Джеферсън". Ето как той помни един от най-добрите си ученици. "Той е изключително талантлив и способен млад човек. Той е изключителен талант в областта на математиката, много трудолюбив и всеотдаен към това, което прави. Със сигурност има много силна воля да постигне максималния резултат, амбициозен и съсредоточен в това, което прави. Мисля, че ще се реализира перфектно и има огромен потенциал да направи успешна научна кариера."

А какво още си казахме с Иван Тагарев – чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Балъклъ гьол е емблематично място за града

Легенди и истории от турския град Шанлъурфа

Турският град Шанлъурфа се намира близо до границата със Сирия, наблизо са градовете Кахраманмараш и Газиентеп, на североизток се намира Диарбекир, на югоизток – Мардин. Това е районът, който беше изключително силно засегнат от земетресенията през 2023 г., но за щастие, днес в града трудно могат да се видят следи от опустошителното земетресение,..

публикувано на 15.07.24 в 17:25

Религия в средното училище – дали и как?

В последните дни в публичното пространство се засилиха гласове, които сме чували и преди, в полза на задължителното въвеждане на религия в масовото средно училище. Те изглежда принадлежат на определени кръгове, които категорично настояват за това и имаха повод да изложат отново публично аргументите си. По въпроса обаче има различни мнения и гледни..

публикувано на 15.07.24 в 14:05

Стопанският факултет на СУ ще финансира млади специалисти

"TWIN4ECO се казва проектът и е класически туининг проект, който е насочен към повишаване на капацитета на научна организация, в случая на Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски", като това включва международни конференции, обмен и обучение на млади асистенти, доценти, професори, като в рамките на период от две-три години да се извърши..

публикувано на 15.07.24 в 10:00

Русенският Образцов чифлик, днес Професионална гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев"

С указ № 374 от 13 декември 1879 г. на княз Александър I Батенберг, само година след Освобождението, започва историята на първото професионално училище в свободна България. Тя продължава и днес в Професионалната гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев". Само по себе си такова дълголетие е забележително, още повече, че училището оцелява във..

публикувано на 13.07.24 в 12:05

Програмиране на изкуствен интелект ще изучават във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев"

"За учебната 2024-2025 година във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев" е утвърден държавен план-прием за обучение по специалност "Програмиране на изкуствен интелект", а това означава, че нашите ученици могат да придобият професия програмист на изкуствен интелект от направления компютърни науки", съобщи в предаването "Следобед за любопитните" д-р..

публикувано на 12.07.24 в 17:50