Деветото издание на Международния фестивал за дигитални изкуства "ДА фест" започва в София. От 24 до 28 октомври пред публиката на фестивала ще се представят автори от световната дигитална сцена.
Специален гост е световноизвестната френска трансмедийна артистка ORLAN, която е за първи път в България с избрани свои проекти в галерия "Кредо бонум". Тя е изключително смел артист – започва с пърформанс през 60-те години на ХХ век, използва скулптура, фотография, музика, видео, 3D, видеоигри, разширена реалност, изкуствен интелект, роботика... ORLAN не спира да се развива и новите технологии и промяната на обществото присъстват в нейното изкуство. По-свободни ли сме днес?
ORLAN се представи и сподели в "Артефир":
"Опитвам се да не казвам "Аз съм", опитвам се да казвам "Аз сме"!
Много се радвам на възможността да участвам в "ДА фест", защото ние имаме остра нужда да мислим за новите технологии – те ни обграждат отвсякъде в ежедневието. Въпреки това всички – любителите на изкуството, колекционерите – когато потърсят в музеите и галериите, намират произведения, които са носталгични, които вече нямат нищо общо със съвременното ни общество. Това е странно, разбира се, че човек трябва да е внимателен със съвременните технологии, но в същото време е важно и да не си технофоб и да взимаш необходимите предпазни мерки, така че технологиите да не се превръщат в чук. С един чук човек може да убие някого или може да построи нов свят.
Мен не ме е страх от новите технологии, страх ме е от хората, защото хората, които създават алгоритмите за изкуствения интелект, ако те са расисти, хомофоби... ако са отвратителни хора, то това мислене навлиза в нашите общества просто по силата на това, че е заложено в алгоритъма. Човешките същества са тези, които трябва да реконструират себе си, да се еманципират от всякакви форматирания, които са им набити в главите.
Абсолютно необходимо е да се подмладим. Ние мислим с идеи отпреди 100-200 години, които просто не отговарят на съвременното ни общество.
Това, което най-много ме притеснява, са религиите. Може би съм радикална, но религиите са създадени от мъже за мъже, за да задържат тяхната власт, патриархата и женомразството. Те създават едни общества, затворени в себе си, убедени са, че обладават истината, и съответно са в постоянна война с другите такива общества. Това е отвратително, това води до войни."
Превод в ефир Мартин Петров
Цялото интервю с ORLAN, както и подробности за "ДА фест" от един от кураторите и организаторите проф. Венелин Шурелов, чуйте от звуковия файл.
Снимки – orlan.net и БНР
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg