Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

27 октомври – Световен ден на аудио-визуалното наследство

Снимка: Pixabay

Преди 17 години, на 27-и октомври, Световният ден на аудио-визуалното наследство беше обявен от Организацията на ООН (ООН). Този специален ден има за цел да подчертае важността на опазването на аудио-визуалните документи, включително филми, радио- и телевизионни програми, като част от световното културно наследство.

Световният ден на аудио-визуалното наследство е учреден през 2005 г. чрез Резолюция №53 на 33-тата сесия на Генералната конференция на ООН. В България този ден се чества от 2006 г. Той представлява възможност за световната общност да се съсредоточи върху важността на аудио-визуалните документи като ключов елемент от историята на XX и XXI век.

Аудиовизуалните документи са неотделима част от нашето общо наследство. Те съдържат първичните записи на исторически събития, културни изрази и социални промени. Въпреки технологичния напредък и съвременните дигитални средства за съхранение, аудио-визуалното наследство е застрашено от фактори като умишлено унищожение, гниене и технологично остаряване.

Проф. Станимир Трифонов, кинорежисьор и преподавател, сподели своето мнение по този въпрос в интервю за "Нашият ден". Той изрази загрижеността си за състоянието на опазването на аудио-визуалното наследство и отбеляза, че години наред вниманието към този важен аспект на културното наследство е било минимално.

Със задълбочаването на публичното осведоменост и насърчаването на инициативи като Световния ден на аудио-визуалното наследство и програмата за памет на света, се надяваме, че ще се увеличи осведомеността и ангажираността на хората към опазването на този богат културен ресурс.

Чуйте интервюто с проф. Станимир Трифонов в звуковия файл.



По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

BreastНelp Summer Talks – информационна среща за пациенти с рак на гърдата

Онлайн приложението BreastHelp предлага възможност за бърза и ефективна телеконсултация с водещи специалисти, както и възможността за запазване на час за преглед или образно изследване онлайн. Приложението предлага и отговори на най-често задаваните въпроси за рака на гърдата. Д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на..

публикувано на 10.07.24 в 14:33

Силни и слаби страни на здравния туризъм у нас

Балканите стават все по-притегателна дестинация за медицинския туризъм, а България привлича 50 000 здравни туристи годишно – коментар в Lege Artis на Петър Галев от CredoWeb. Според чуждите платформи, върху които се базира статистиката, България привлича чуждестранни пациенти с големия брой здравни заведения – най-много на глава от..

публикувано на 10.07.24 в 13:45

Българската онкология – има специалисти, но системата не функционира

В началото на седмицата стана ясно, че България се включва в Европейски консорциум на националните хъбове за лечение на рак . Тази стъпка е част от идеята върху националните планове да работят организации от цяла Европа. Моментната ситуация с лечението на рак в България коментира в Lege Artis доц. д-р Ася Консулова , началник на Клиниката по..

публикувано на 10.07.24 в 12:50

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17