Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подготовката за вечния живот

Снимка: Българска патриаршия

Евангелско четиво от петата неделя след Въздвижение е притчата за богаташа и бедния Лазар. В тази Своя притча Иисус Христос разказва, че богаташът в този живот прекарва в разкош и наслади, без ни най-малко да се интересува от участта на бедния Лазар, който бездомен страда от глад и болести. След смъртта им Лазар заживя в Рая, а богаташът се измъчва в ада от непрестанна и страшна жажда, без да има някаква възможност да получи и най-малкото утешение. 

В разказаната от Спасителя притча се осъжда бездушието и безсърдечието на имащия. Нима може да се твърди, че евангелието е отживяло времето си. Не е ли нашата съвременност от самозабравили се богаташи и мизерстващи? Не бедността е добродетел, а богатството порок. Всичко зависи от това какво отношение има човека към тях. Тази истина се разкрива и в настоящата притча.

Заедно с иконом Божидар Маринов от столичния храм "Въздвижение на Светия Кръст Господен" в кв. "Лозенец“ разговаряме за подготовката на живота ни тук на земята за вечния живот и ще обърнем поглед към предстоящия празник на безплътните сили.

През седмицата и. д. главен прокурор Борислав Сарафов атакува по съдебен път претенциите на руската страна върху собствеността на храм "Св. Николай Мирликийски Чудотворец“ в София, известен като Руска църква. Проверка на Върховна административна прокуратура (ВАП) и Софийска градска прокуратура (СГП) установяват, че държавата има основание да атакува по съдебен път собствеността върху храма и Борислав Сарафов сезира ресорния министър на регионалното развитие Андрей Цеков. 

Коментар на проф. Дилян Николчев, преподавател в Богословския факултет на СУ “Свети Климент Охридски“, единственият специалист в областта на църковното право и устройство и управление на БПЦ. 

Снимка – Българска патриаршия

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35