Евангелско четиво от петата неделя след Въздвижение е притчата за богаташа и бедния Лазар. В тази Своя притча Иисус Христос разказва, че богаташът в този живот прекарва в разкош и наслади, без ни най-малко да се интересува от участта на бедния Лазар, който бездомен страда от глад и болести. След смъртта им Лазар заживя в Рая, а богаташът се измъчва в ада от непрестанна и страшна жажда, без да има някаква възможност да получи и най-малкото утешение.
В разказаната от Спасителя притча се осъжда бездушието и безсърдечието на имащия. Нима може да се твърди, че евангелието е отживяло времето си. Не е ли нашата съвременност от самозабравили се богаташи и мизерстващи? Не бедността е добродетел, а богатството порок. Всичко зависи от това какво отношение има човека към тях. Тази истина се разкрива и в настоящата притча.
Заедно с иконом Божидар Маринов от столичния храм "Въздвижение на Светия Кръст Господен" в кв. "Лозенец“ разговаряме за подготовката на живота ни тук на земята за вечния живот и ще обърнем поглед към предстоящия празник на безплътните сили.
През седмицата и. д. главен прокурор Борислав Сарафов атакува по съдебен път претенциите на руската страна върху собствеността на храм "Св. Николай Мирликийски Чудотворец“ в София, известен като Руска църква. Проверка на Върховна административна прокуратура (ВАП) и Софийска градска прокуратура (СГП) установяват, че държавата има основание да атакува по съдебен път собствеността върху храма и Борислав Сарафов сезира ресорния министър на регионалното развитие Андрей Цеков.
Коментар на проф. Дилян Николчев, преподавател в Богословския факултет на СУ “Свети Климент Охридски“, единственият специалист в областта на църковното право и устройство и управление на БПЦ.
Снимка – Българска патриаршия
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg