Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Ганев

Бюджет и бюджетни еквилибристики – спорове и планиране

Георги Ганев
Снимка: личен архив

Разгорещени са споровете около проектобюджета за следващата година. Това може да се превърне в препъникамък, ако не се постигне съгласие, за продължаване на работата на сегашното правителство. 

Има ли завой във философията на бюджета за следващата година и каква е логиката за промяна в данъчните закони? Дали в проектобюджета е лостът на машината, която произвежда неравенства у нас – подоходни и регионални?

Георги Ганев, депутат от ПП-Демократична България, коментира ситуацията в "Нашият ден"

"Неравенствата, особено подоходните, действително съществуват. Според редица теории (не толкова икономически, колкото социологически) те създават напрежение в обществото, които могат да избият в един момент и да попречат на дългосрочния растеж. Доколко бюджетът може да намалява тези неравенства, е огромен въпрос. 

Преодоляването на неравномерностите, грапавините в регионалното разпределение на икономическия растеж всъщност би допринесло доста повече. Това не е толкова работа на бюджета, колкото на оправянето на цялата система от връзки между централната и местната власт у нас. Няма как да видим големи регионални настигания на изоставащите райони (всички ги знаем кои са), без да се въведе някаква форма на местно самоуправление – на ниво област или район за планиране.  

В този бюджет за първи път се споменава (с перспектива 2025) за може би истинско прехвърляне на ресурсите към местните власти чрез увеличаване на възможността им да се самофинансират чрез данък сгради. Само че вижте какъв вой настана..."

Какви са параметрите на новия бюджет, за консолидираната фискална програма, за данъчната философия; има ли механизми за решаването на демографската криза, за завръщащите се в България, за застаряващото население и тежестта върху пенсионната система и Сребърния фонд, за концентрацията към София и обезлюдяването в страната; за правосъдната реформа и усещането за справедливост в страната – по тези и още въпроси можете да чуете целия разговор от звуковия файл.

Чуйте разговора от звуковия файл.

Снимка – ФБ профил Георги Ганев

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35