Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разговорът:

Как група ентусиасти съживяват порутеното училище в с. Голяма Желязна

7
Снимка: сдружение "Шарена задруга"

Ако има нещо по-тъжно от порутена къща на село, това е изоставена порутена училищна сграда, която въпреки често уникалната си архитектура е оставена на милостта на отминаващите години. Такава гледка поражда въпроса – какво може да се направи, за да се спре разрухата и как тези средища на образованието в миналото да върнат статута си, когато в повечето села липсват деца, за да бъде поддържано идно училище?

Как група ентусиасти реставрират порутеното училище в село Голяма Желязна и създават училище за кулинарни изкуства и традиционни занаяти? 

Юри СтайковВ "Разговорът" на "Нашият ден" Юри Стайков от сдружение "Шарена задруга" разказва подробности за инициативата да възстанови старите сгради и да ги превърне в училище за кулинария и занаяти:

"Съвсем случайна среща с училището породи тази идея. Изгубихме се, докато търсехме път до язовир "Сопот". Попаднахме в Голяма Желязна, видяхме училището и ахнахме. Развълнувахме се как сгради, които са били средища на културата и са били пълни с живот, сега пустеят почти във всяко село... 

Началото на проекта беше едно писмо до Община Троян, защото поначало положението с тези сгради е леко неясно – кой ги стопанисва, какво се случва... Основното е – да има желание от страна на Общината. В нашия случай Община Троян реагира много отворено и позитивно на нашето запитване. И от там нататък малко по малко започнахме да разплитаме възела. 

В сдружение "Шарена задруга" сме аз, моята съпруга Росица Мутафчиева и нашата добра и дългогодишна приятелка Анна Българанова. И тримата се занимаваме с различни неща. Росица Мутафчиева е японист, аз се занимавам с реклама и графичен дизайн, а Анна е дизайнер и художник и се занимава с печатни материали. Всички сме минали през корпоративния начин на живот, самостоятелни бизнеси. Идеята ни е да се занимаваме с нещо, което има смисъл. Идеята е да направим нещо, което да може да оцелее, да се издържа само. Освен да е нещо с кауза, да може и да работи само. Защото твърдо вярваме в това, че нещата не трябва да разчитат само на програми и проектни финансирания. 

Първоначалната ни идея беше да възродим училището и да го направим училище за занаяти, защото сме в центъра на занаятите – Троян и района. Кандидатствахме по програма "Хоризонт 2020" – насочена към комбиниране на занаятите и традициите с иновативните технологии. Изключително тежък проект за кандидатстване и разработване. Справихме се чудесно, отне ни около година подготовката, със специалисти и с консултанти. Но при нас не се получи. Спряхме за малко.

След това се свързахме с FERRANDI Paris – френска кулинарна академия с дълга история и добри традиции. Така се разви комуникацията с тях, че ще станем партньори. 

Училището всъщност е училищен комплекс – две училищни сгради, сграда за учителска къща и пансион за учениците. Капацитетът ще бъде за 100-120 души и за двете училища. Кулинарната академия и училището за занаяти ще бъдат в отделни сгради. 

От година и половина вече работим по архитектурата и по технологичните чертежи на двете училища – сложно е, защото има доста изисквания – от страна на БАБХ, от страна на FERRANDI Paris, пожарна безопасност, енергийна ефективност, земетръсна безопасност... реновираме сградата с доста сериозна работа, за да дадем база за едно съвременно училище.

По план трябва да заработят училищата през есента на 2025 г.

Трябват ни добра воля, късмет, разбира се, и финансиране – отворени сме за финансови партньорства. Всеки може да стане съпричастен с каузата и да ни подкрепи на платформата, която е достъпна на нашия сайт.

Всяко дарение, независимо от размера му, е стъпка към постигането на крайната цел – да върнем духа, традициите и живота в изоставените сгради в село Голяма Желязна."

Среща ли  Юри Стайков подкрепа за своята кауза и как си представя реализацията на своята идея – чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – сдружение "Шарена задруга" и Мартина Кръстева


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35