Ако има нещо по-тъжно от порутена къща на село, това е изоставена порутена училищна сграда, която въпреки често уникалната си архитектура е оставена на милостта на отминаващите години. Такава гледка поражда въпроса – какво може да се направи, за да се спре разрухата и как тези средища на образованието в миналото да върнат статута си, когато в повечето села липсват деца, за да бъде поддържано идно училище?
Как група ентусиасти реставрират порутеното училище в село Голяма Желязна и създават училище за кулинарни изкуства и традиционни занаяти?
В "Разговорът" на "Нашият ден" Юри Стайков от сдружение "Шарена задруга" разказва подробности за инициативата да възстанови старите сгради и да ги превърне в училище за кулинария и занаяти:
"Съвсем случайна среща с училището породи тази идея. Изгубихме се, докато търсехме път до язовир "Сопот". Попаднахме в Голяма Желязна, видяхме училището и ахнахме. Развълнувахме се как сгради, които са били средища на културата и са били пълни с живот, сега пустеят почти във всяко село...
Началото на проекта беше едно писмо до Община Троян, защото поначало положението с тези сгради е леко неясно – кой ги стопанисва, какво се случва... Основното е – да има желание от страна на Общината. В нашия случай Община Троян реагира много отворено и позитивно на нашето запитване. И от там нататък малко по малко започнахме да разплитаме възела.
В сдружение "Шарена задруга" сме аз, моята съпруга Росица Мутафчиева и нашата добра и дългогодишна приятелка Анна Българанова. И тримата се занимаваме с различни неща. Росица Мутафчиева е японист, аз се занимавам с реклама и графичен дизайн, а Анна е дизайнер и художник и се занимава с печатни материали. Всички сме минали през корпоративния начин на живот, самостоятелни бизнеси. Идеята ни е да се занимаваме с нещо, което има смисъл. Идеята е да направим нещо, което да може да оцелее, да се издържа само. Освен да е нещо с кауза, да може и да работи само. Защото твърдо вярваме в това, че нещата не трябва да разчитат само на програми и проектни финансирания.
Първоначалната ни идея беше да възродим училището и да го направим училище за занаяти, защото сме в центъра на занаятите – Троян и района. Кандидатствахме по програма "Хоризонт 2020" – насочена към комбиниране на занаятите и традициите с иновативните технологии. Изключително тежък проект за кандидатстване и разработване. Справихме се чудесно, отне ни около година подготовката, със специалисти и с консултанти. Но при нас не се получи. Спряхме за малко.
След това се свързахме с FERRANDI Paris – френска кулинарна академия с дълга история и добри традиции. Така се разви комуникацията с тях, че ще станем партньори.
Училището всъщност е училищен комплекс – две училищни сгради, сграда за учителска къща и пансион за учениците. Капацитетът ще бъде за 100-120 души и за двете училища. Кулинарната академия и училището за занаяти ще бъдат в отделни сгради.
От година и половина вече работим по архитектурата и по технологичните чертежи на двете училища – сложно е, защото има доста изисквания – от страна на БАБХ, от страна на FERRANDI Paris, пожарна безопасност, енергийна ефективност, земетръсна безопасност... реновираме сградата с доста сериозна работа, за да дадем база за едно съвременно училище.
По план трябва да заработят училищата през есента на 2025 г.
Трябват ни добра воля, късмет, разбира се, и финансиране – отворени сме за финансови партньорства. Всеки може да стане съпричастен с каузата и да ни подкрепи на платформата, която е достъпна на нашия сайт.
Всяко дарение, независимо от размера му, е стъпка към постигането на крайната цел – да върнем духа, традициите и живота в изоставените сгради в село Голяма Желязна."
Среща ли Юри Стайков подкрепа за своята кауза и как си представя реализацията на своята идея – чуйте повече от звуковия файл.
Снимки – сдружение "Шарена задруга" и Мартина Кръстева
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане. Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин. Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..
Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...
Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..
За естетичната медицина – регулацията, опасностите и решенията говорим в Lege Artis, след като министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди преглед на нормативната уредба в сферата. Регионалните здравни инспекции, от своя страна, започнаха проверки за нерегламентирани дейности, свързани с естетичната медици. Вниманието на държавните..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg