Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разговорът:

Как група ентусиасти съживяват порутеното училище в с. Голяма Желязна

7
Снимка: сдружение "Шарена задруга"

Ако има нещо по-тъжно от порутена къща на село, това е изоставена порутена училищна сграда, която въпреки често уникалната си архитектура е оставена на милостта на отминаващите години. Такава гледка поражда въпроса – какво може да се направи, за да се спре разрухата и как тези средища на образованието в миналото да върнат статута си, когато в повечето села липсват деца, за да бъде поддържано идно училище?

Как група ентусиасти реставрират порутеното училище в село Голяма Желязна и създават училище за кулинарни изкуства и традиционни занаяти? 

Юри СтайковВ "Разговорът" на "Нашият ден" Юри Стайков от сдружение "Шарена задруга" разказва подробности за инициативата да възстанови старите сгради и да ги превърне в училище за кулинария и занаяти:

"Съвсем случайна среща с училището породи тази идея. Изгубихме се, докато търсехме път до язовир "Сопот". Попаднахме в Голяма Желязна, видяхме училището и ахнахме. Развълнувахме се как сгради, които са били средища на културата и са били пълни с живот, сега пустеят почти във всяко село... 

Началото на проекта беше едно писмо до Община Троян, защото поначало положението с тези сгради е леко неясно – кой ги стопанисва, какво се случва... Основното е – да има желание от страна на Общината. В нашия случай Община Троян реагира много отворено и позитивно на нашето запитване. И от там нататък малко по малко започнахме да разплитаме възела. 

В сдружение "Шарена задруга" сме аз, моята съпруга Росица Мутафчиева и нашата добра и дългогодишна приятелка Анна Българанова. И тримата се занимаваме с различни неща. Росица Мутафчиева е японист, аз се занимавам с реклама и графичен дизайн, а Анна е дизайнер и художник и се занимава с печатни материали. Всички сме минали през корпоративния начин на живот, самостоятелни бизнеси. Идеята ни е да се занимаваме с нещо, което има смисъл. Идеята е да направим нещо, което да може да оцелее, да се издържа само. Освен да е нещо с кауза, да може и да работи само. Защото твърдо вярваме в това, че нещата не трябва да разчитат само на програми и проектни финансирания. 

Първоначалната ни идея беше да възродим училището и да го направим училище за занаяти, защото сме в центъра на занаятите – Троян и района. Кандидатствахме по програма "Хоризонт 2020" – насочена към комбиниране на занаятите и традициите с иновативните технологии. Изключително тежък проект за кандидатстване и разработване. Справихме се чудесно, отне ни около година подготовката, със специалисти и с консултанти. Но при нас не се получи. Спряхме за малко.

След това се свързахме с FERRANDI Paris – френска кулинарна академия с дълга история и добри традиции. Така се разви комуникацията с тях, че ще станем партньори. 

Училището всъщност е училищен комплекс – две училищни сгради, сграда за учителска къща и пансион за учениците. Капацитетът ще бъде за 100-120 души и за двете училища. Кулинарната академия и училището за занаяти ще бъдат в отделни сгради. 

От година и половина вече работим по архитектурата и по технологичните чертежи на двете училища – сложно е, защото има доста изисквания – от страна на БАБХ, от страна на FERRANDI Paris, пожарна безопасност, енергийна ефективност, земетръсна безопасност... реновираме сградата с доста сериозна работа, за да дадем база за едно съвременно училище.

По план трябва да заработят училищата през есента на 2025 г.

Трябват ни добра воля, късмет, разбира се, и финансиране – отворени сме за финансови партньорства. Всеки може да стане съпричастен с каузата и да ни подкрепи на платформата, която е достъпна на нашия сайт.

Всяко дарение, независимо от размера му, е стъпка към постигането на крайната цел – да върнем духа, традициите и живота в изоставените сгради в село Голяма Желязна."

Среща ли  Юри Стайков подкрепа за своята кауза и как си представя реализацията на своята идея – чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – сдружение "Шарена задруга" и Мартина Кръстева


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Молдова. Може би

Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16

Конкурс за тъп разказ: Можем ли да направим глупавото забавно?

В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...

публикувано на 20.12.24 в 10:36