Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Студентски клуб "Балканика" навърши 10 години

| обновено на 29.11.23 в 10:48
Снимка: Уикипедия

Исторически предизвикателства и конфликти, но и плодородна земя, богато културно разнообразие и топлосърдечност. Контрасти и деления, но и красиви природни гледки, богата история и гостоприемство. Всичко това определя Балканите като регион със своята уникална смесица от предизвикателства и качества.

С мисията да обединява балканските народи на регионално ниво, да спомага за засилването на интереса към историята, политиката и културата на държавите и народите от Югоизточна Европа сред студентите и гражданите в България, тази година студентският клуб "Балканика“ към Историческия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски“ чества своята 10-годишна история.

За да разберем какви са "Темите на деня" на част от членовете на клуба, в студиото на "Нашият ден" посрещнахме Михаела Йорданова и Николета Димитрова, които са изучавали специалността "Геополитика на Балканите". 

"Разбираме колко голямо е историко-културното наследство на Балканския полуостров. Ние сме една контактна зона между Изтока и Запада", казват те.

Те изучават езици като румънски, турски, гръцки. Имат възможността да изучават сръбски и хърватски факултативно. Споделят, че най-лесно човек, завършил тази специалност, може да се реализира като учител, но допълват, че може да се работи и в университетите, и в повечето държавни институции.

Според тях е възможно най-често да се делим заради религията на Балканите. Проблемът на Балканския полуостров е, че "всяка държава мисли, че граничи със себе си". Те смятат, че искаме обединение, но не го търсим.

Така Балканите продължават да бъдат място на противоречия и сближавания, но и наследство, което се изучава и преподава с гордост и страст от студентите, които се захващат с изучаването на този уникален исторически и културен регион.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Студентски клуб по история, политика и култура на държавите и народите от Югоизточна Европа "Balcanica" е доброволна организация на студентите от специалност История и геополитика на Балканите към Исторически факултет и специалност Балканистика към Факултета по славянски филологии на СУ "Св. Климент Охридски". 
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13
Рибарят Тотко Ропотамски

Легендарният рибар Тотко Ропотамски и вдъхновението на Ченгене скеле

Много от нас са чували и посещавали рибарското селище Ченгене скеле до Бургас – едно живописно място, което привлича със своето очарование и автентичност. Наскоро, екипът на "Нашият ден" имаше възможността да посети Ченгене скеле на лодка, в компанията на човек, който е цяла легенда на Южното Черноморие – Тотко Ропотамски, известен и като..

обновено на 26.07.24 в 10:08