Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Студентски клуб "Балканика" навърши 10 години

| обновено на 29.11.23 в 10:48
Снимка: Уикипедия

Исторически предизвикателства и конфликти, но и плодородна земя, богато културно разнообразие и топлосърдечност. Контрасти и деления, но и красиви природни гледки, богата история и гостоприемство. Всичко това определя Балканите като регион със своята уникална смесица от предизвикателства и качества.

С мисията да обединява балканските народи на регионално ниво, да спомага за засилването на интереса към историята, политиката и културата на държавите и народите от Югоизточна Европа сред студентите и гражданите в България, тази година студентският клуб "Балканика“ към Историческия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски“ чества своята 10-годишна история.

За да разберем какви са "Темите на деня" на част от членовете на клуба, в студиото на "Нашият ден" посрещнахме Михаела Йорданова и Николета Димитрова, които са изучавали специалността "Геополитика на Балканите". 

"Разбираме колко голямо е историко-културното наследство на Балканския полуостров. Ние сме една контактна зона между Изтока и Запада", казват те.

Те изучават езици като румънски, турски, гръцки. Имат възможността да изучават сръбски и хърватски факултативно. Споделят, че най-лесно човек, завършил тази специалност, може да се реализира като учител, но допълват, че може да се работи и в университетите, и в повечето държавни институции.

Според тях е възможно най-често да се делим заради религията на Балканите. Проблемът на Балканския полуостров е, че "всяка държава мисли, че граничи със себе си". Те смятат, че искаме обединение, но не го търсим.

Така Балканите продължават да бъдат място на противоречия и сближавания, но и наследство, което се изучава и преподава с гордост и страст от студентите, които се захващат с изучаването на този уникален исторически и културен регион.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Студентски клуб по история, политика и култура на държавите и народите от Югоизточна Европа "Balcanica" е доброволна организация на студентите от специалност История и геополитика на Балканите към Исторически факултет и специалност Балканистика към Факултета по славянски филологии на СУ "Св. Климент Охридски". 
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00