Исторически предизвикателства и конфликти, но и плодородна земя, богато културно разнообразие и топлосърдечност. Контрасти и деления, но и красиви природни гледки, богата история и гостоприемство. Всичко това определя Балканите като регион със своята уникална смесица от предизвикателства и качества.
С мисията да обединява балканските народи на регионално ниво, да спомага за засилването на интереса към историята, политиката и културата на държавите и народите от Югоизточна Европа сред студентите и гражданите в България, тази година студентският клуб "Балканика“ към Историческия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски“ чества своята 10-годишна история.
За да разберем какви са "Темите на деня" на част от членовете на клуба, в студиото на "Нашият ден" посрещнахме Михаела Йорданова и Николета Димитрова, които са изучавали специалността "Геополитика на Балканите".
"Разбираме колко голямо е историко-културното наследство на Балканския полуостров. Ние сме една контактна зона между Изтока и Запада", казват те.
Те изучават езици като румънски, турски, гръцки. Имат възможността да изучават сръбски и хърватски факултативно. Споделят, че най-лесно човек, завършил тази специалност, може да се реализира като учител, но допълват, че може да се работи и в университетите, и в повечето държавни институции.
Според тях е възможно най-често да се делим заради религията на Балканите. Проблемът на Балканския полуостров е, че "всяка държава мисли, че граничи със себе си". Те смятат, че искаме обединение, но не го търсим.
Така Балканите продължават да бъдат място на противоречия и сближавания, но и наследство, което се изучава и преподава с гордост и страст от студентите, които се захващат с изучаването на този уникален исторически и културен регион.
Чуйте разговора в звуковия файл.
На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят" – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..
Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..
В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..
Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове. Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..
В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg