Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Лаборатория: Млад предприемач": Какви идеи за икономиката на Добрич имат младите?

| обновено на 04.12.23 в 11:24 | Интервю
Добрич
Снимка: Мая Щърбанова

В град Добрич, благодарение на новосформираната младежка инициатива "CultureHUB", Световната седмица на предприемачеството беше отбелязана със специално събитие за гимназисти, наречено "Лаборатория: Млад предприемач".

Този нестандартен формат на конкурс за предприемачески идеи, наречен "Incubator", предостави възможност на младите участници да срещнат опитни предприемачи, да работят в екип и да разработят свои бизнес идеи, фокусирани върху икономическия потенциал и иновациите в региона.

Събитието привлече над 40 активни младежи от 10 училища в Добрич, които се ангажираха да работят по различни каузи и проекти, свързани с предприемачество и иновации. Един от участниците, единадесетокласникът Георги Николов, сподели своите впечатления от "Лаборатория: Млад предприемач" в интервю за "Нашият ден".

Георги Николов разказа: "Участвахме около 40 гимназисти от 10 училища. Програмата имаше за цел да обясни малко повече какво точно представлява предприемачеството. Бяхме разделени на седем екипа, като трябваше всеки екип да създаде своя собствена бизнес идея. Събитието беше голямо разнообразие за мен“.

Акзията не само насърчава участието на младежите в процеса на предприемачество, но и подчертава важността на тяхната роля в развитието на икономиката на Добрич. "Младежите в Добрич можем да помогнем много за изграждане на икономиката. Целта на инициативата беше да се измислят седем различни идеи от седем екипа, които да подпомогнат икономиката на Добрич. От тези седем идеи, три бяха избрани като най-добри. Бъдещето на младежите в Добрич ще става все по-добро", добави Георги.

Събития като "Лаборатория: Млад предприемач" не само вдъхновяват младите поколения да развиват свои предприемачески идеи, но и създават почва за иновации и развитие в регионалния бизнес сектор. Такива инициативи са от съществено значение за насърчаване на предприемаческия дух сред младите хора и за подкрепа на развитието на обществото и икономиката в бъдеще.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13
Рибарят Тотко Ропотамски

Легендарният рибар Тотко Ропотамски и вдъхновението на Ченгене скеле

Много от нас са чували и посещавали рибарското селище Ченгене скеле до Бургас – едно живописно място, което привлича със своето очарование и автентичност. Наскоро, екипът на "Нашият ден" имаше възможността да посети Ченгене скеле на лодка, в компанията на човек, който е цяла легенда на Южното Черноморие – Тотко Ропотамски, известен и като..

обновено на 26.07.24 в 10:08