Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ремонтът на обсерваторията в Борисовата градина продължава с нова бригада

| обновено на 04.12.23 в 12:17
Снимка: Доклад от катедра „Астрономия“

Най-старата астрономическа обсерватория в България, разположена в Борисовата градина и принадлежаща на СУ "Св. Климент Охридски", се намира в по-лошо състояние, отколкото преди започването на дългоочаквания ремонт.

Според отчети от екипа на катедра "Астрономия" при Физическия факултет на университета, сградите на обсерваторията са силно засегнати след работата на изпълнителя, назначен по обществена поръчка за ремонт, консервация и реставрация на сградите.

През ноември 2023 г., катедрата "Астрономия" изпрати отворено писмо до Министерския съвет, Националния институт за недвижимо културно наследство, Столичната община и други важни институции, изразявайки сериозната загриженост за състоянието на Обсерваторията. Писмото наблегна на "пълната разруха в Обсерваторията, вследствие на действия или бездействия на изпълнителя, ангажиран с ремонтни, консервационни и реставрационни дейности по сградите", както и на липсата на видим напредък в работата.

Преподавателят от катедрата "Астрономия" доц. д-р Евгени Овчаров коментира състоянието на обсерваторията и действията, предприети след отвореното писмо, в интервю за "Нашият ден": 

"Реално това е първата научна инфраструктура у нас. Обсерваторията е преживяла войни, но никога не е спирала да работи. Нормално е при един мащабен ремонт и реставрация дейността да спре за известно време. Беше ни казано, че ще е поетапно, а са засегнати три сгради, като до момента няма нищо довършено. След започнатия ремонт трите засегнати сгради са в много по-тежко състояние, отколкото бяха."

По думите на доц. Овчаров, членовете на катедрата "Астрономия" редовно изпращат доклади за състоянието на обсерваторията, но не са видели значителни промени. Затова решават да отправят отворено писмо към важни институции и обществеността, с надеждата да получат подкрепа за решаването на проблемите. 

В ефира на предаването професорът сподели, че след публикуването на писмото стъпките към подобрение са започнали.

"Гражданска инициатива за София" се свърза с членовете на катедрата и устрои среща с тогавашния ректор на Университета, проф. Герджиков. Този контакт подпомогна началото на решаване на проблема. Нов технически изпълнител и работници са били ангажирани и насочени към ремонтните дейности. На този етап се правят усилия за възстановяване на обсерваторията, като целта е работата по ремонта да приключи до началото на лятото.

"Има нов технически изпълнител, който всеки ден е в Обсерваторията за няколко часа, нови работници, на които се дават адекватни насоки за работа. Нещата изглеждат много положителни. Проблемът е, че в последните седмици вече сме в един зимен тежък сезон и някои неща, които не са довършени по покривите на сградите, няма как да се случат в момента. 

Новият ректор на СУ посети обсерваторията и каза, че ще направи всичко възможно нещата да се случат в най-кратки срокове. Според новия технически директор на обекта, всичко трябва да приключи до началото на лятото", посочва той.

Обсерваторията в Борисовата градина е не само исторически символ на астрономията в България, но и важна научна инфраструктура. Действията, предприети след отвореното писмо, дават надежда за запазване и подобрение на този важен образователен и научен ресурс.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13