Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Срещата в Дубай за промените в климата: Как се включи България?

| обновено на 05.12.23 в 10:30
Снимка: Pixabay

Световните лидери се събраха в Дубай, за да участват в световната среща на върха по въпросите на климата, която обозначи началото на 28-ата конференция на ООН по изменението на климата (COP28). Този форум представлява важно събитие, на което се обсъждат мерки и стратегии за борба с изменението на климата и неговите отрицателни въздействия върху планетата.

Но тази година има нещо ново в участието на България. За първи път страната ни взе участие със собствен павилион, където представители на властите, бизнеса, финансиращи институции и гражданското общество представят амбициите и постиженията на България в областта на климатичната политика.

В ефира на "Нашият ден" разговаряхме с г-жа Силвия Рангелова, директор на Дирекция координация по въпросите на ЕС и международно сътрудничество в Министерството на околната среда и водите. Тя сподели важни моменти от участието на България в COP28.

Силвия Рангелова спомена, че срещата в Дубай продължава шести ден и вече се е провело представянето на българския павилион в рамките но днешния ден. "Този павилион беше посветен на енергията, произведена от офшорен вятър, в рамките на инициативата "Три морета". Този фокус отразява ангажимента на България към устойчивата енергия и борбата с изменението на климата", казва тя.

Г-жа Рангелова сподели, че заместник-министърът на енергетиката на България и колегите му от Румъния и Гърция са обсъдили възможностите за сътрудничество в областта на възобновяемата енергия, като алтернатива на изкопаемите горива. Този вид сътрудничество има за цел да допринесе за постигане на целите, поети от Европейския съюз, за климатична неутралност и намаляване на емисиите.

Една от основните теми, обсъждани на COP28, е спорът между големите икономики и малките държави. По нейните думи този форум предоставя възможност на развиващите се държави да видят текущите и бъдещи технологии и иновации в областта на климата. Г-жа Рангелова подчерта, че развиващите се държави имат възможност да направят скок напред и да използват иновациите, предоставени от развитите нации.

В обобщение, световната среща на върха в Дубай представлява добра възможност за държавите и организациите да обсъдят бъдещето на планетата и мерките за справяне с изменението на климата. България е активен участник и се ангажира с инициативи в подкрепа на устойчивата енергия и опазване на околната среда. Срещата продължава, а светът се надява, че тя ще доведе до конкретни действия за борба с изменението на климата и защита на нашата планета.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35