Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Киряков

Каква беше 2023 година във вътрешнополитически план?

| Анализ
Георги Киряков
Снимка: Кирил Чобанов

В политически план изпращаме една изключително динамична година. 2023 е годината, която обогати нашия жаргон с понятия като "сглобка", "Не!Коалиция", "образувание" и др. Станахме свидетели на политически обрати и сериозно компромиси. Виждаме определени фигури, които бяха изведени на преден план, които започват да дърпат конците – независимо дали са фактически в тази коалиция или не.

Политологът Георги Киряков определя 2023 година като турбулентна, защото трябваше да се решават ключови проблеми, свързани с кризата, в която бяхме изпаднали през последните две години.

"Трябваше да се намери формулата, по която да се стигне до редовно управление на държавата", казва той.

Как се нарича тази управленска формула, е друг въпрос.

"Дали партиите, които изградиха тази сглобка, го наричат по един или друг начин, също няма особено значение. По същество от политологична гледна точка това си е коалиция“, коментира Георги Киряков.

Всяка коалиция трябва да се опира на някакъв документ, свързан с коалиционно споразумение, по което да се управлява държавата. По думите му реално в публичното пространство не съществува такъв документ. С това трябваше да се тръгне, не да се тръгва с някакви принципни положение, върху които да се съгласят всички, за да може поне управлението да тръгне.

Политиците все още комуникационно продължават да не съумяват да се изкажат по един нормален начин. Една от основните цели на политиците бяха промените в Конституцията.

"Оперативното управление зависеше от две партии, защо включиха след това ДПС, аз все още не мога да получа отговор на този мой въпрос. След като си решил една задача с необходимо конституционно мнозинство, ти от тук нататък нямаш нужда от допълнителна подкрепа“, посочва политологът.

Въпросът на 2024 година ще бъде: как да бъде оправдано участието на ДПС в оперативното управление на държавата и оперативното разпределение на ресурси? 

Трябва да се отбележи, че държавният бюджет за следващата година бе приет навреме. Нещо, което в последните години не се случваше.

"Някои партии очевидно все още предпочитат да сме в ситуация на политическа криза и да има политическо напрежение в страната“, твърди анализаторът.

В България няма праг, отвъд който едни избори да се смятат за нелегитимни. За това също е част от тази публична реторика от страна на опозицията и на други фактори в политическия живот, които държат страната да бъде в постоянна политическа криза, както и в несигурна вътрешно- и външнополитическа ситуация. Местните избори показаха, че париите ПП и ДБ, които искаха да участват в преразпределението на местната власт, влязоха и сега вече имат легитимна тежест на местно ниво.

"Това е ключовият елемент, който трябва да бъде следен, кой каква позиция ще заеме по отношение на предстоящата ротация. Дали ГЕБР-СДС ще искат да поеман отговорност за управлението на страната и в какъв формат? Дали ПП-ДБ ще се съгласят с това поемане на отговорност, или няма да се съгласят, и в какъв формата? Дали ГЕРБ-СДС няма да пожелаят да поемат отговорност и ще продължат да оставят ПП-ДБ да се оплита в кълчищата", казва в заключение политологът.

Чуйте повече в звуковия файл.  

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Споделяне на наследството

Валерия Хог от София учи и работи години наред в чужбина, както във Франция, така и в Ирландия. Село Владимир до Радомир я привлича с близостта си до София, със старите си къщи и прекрасната гледка към радомирската котловина.  Къщата, която тя възстановява, е строена преди век, така че спасяването е било съвсем навременно, даже закъсняло...

публикувано на 12.05.24 в 11:25

Вяра и суеверие

Темата за вярата и неверието логично е една от най-дискутираните в страниците на Свещеното Писание. В първата неделя след Възкресение Христово, наречена Томина, евангелското четиво от св. евангелист Йоан ни разказва за проявеното неверие от страна на св. ап. Тома, един от дванадесетте Христови ученици. Неверие, което благодарение на Спасителя..

публикувано на 12.05.24 в 09:05

Застрашено ли е европейското бъдеще на Грузия?

Застрашено ли е европейското бъдеще на Грузия, ако законопроектът за  " чуждестранните агенти " , който бе одобрен на второ четене и предизвика огромни протести в Тбилиси, бъде приет? На 11 май, в събота, предстои третото и може би фатално гласуване на този законопроект, който вероятно ще постави на риск цялото демократично наследство на..

публикувано на 11.05.24 в 08:50
Антония Ламбиева и Александра Величкова

Проявленията на земното

Антония Ламбиева и Александра Величкова са възпитанички на Националната художествена академия и заедно изработват керамика в ателието си в София. Освен керамични съдове за дома, те изработват и пана за градската среда. Както много млади керамици, двете дами присъстват активно в дигиталното пространство, където ги срещнах и аз. При все това и..

публикувано на 10.05.24 в 18:05
Константин Фотинов и сп.

130 години организирано журналистическо движение

През 1844 г. Константин Фотинов започва да издава сп. "Любословие" в град Смирна, който тогава се намира в пределите на българските земи под Османско владичество. С появата на това издание се заражда българският периодичен печат, чиято 180-годишнина честваме днес. Тази година се навършват и 130 години от появата на първото организирано..

публикувано на 10.05.24 в 15:46