Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Киряков

Каква беше 2023 година във вътрешнополитически план?

| Анализ
Георги Киряков
Снимка: Кирил Чобанов

В политически план изпращаме една изключително динамична година. 2023 е годината, която обогати нашия жаргон с понятия като "сглобка", "Не!Коалиция", "образувание" и др. Станахме свидетели на политически обрати и сериозно компромиси. Виждаме определени фигури, които бяха изведени на преден план, които започват да дърпат конците – независимо дали са фактически в тази коалиция или не.

Политологът Георги Киряков определя 2023 година като турбулентна, защото трябваше да се решават ключови проблеми, свързани с кризата, в която бяхме изпаднали през последните две години.

"Трябваше да се намери формулата, по която да се стигне до редовно управление на държавата", казва той.

Как се нарича тази управленска формула, е друг въпрос.

"Дали партиите, които изградиха тази сглобка, го наричат по един или друг начин, също няма особено значение. По същество от политологична гледна точка това си е коалиция“, коментира Георги Киряков.

Всяка коалиция трябва да се опира на някакъв документ, свързан с коалиционно споразумение, по което да се управлява държавата. По думите му реално в публичното пространство не съществува такъв документ. С това трябваше да се тръгне, не да се тръгва с някакви принципни положение, върху които да се съгласят всички, за да може поне управлението да тръгне.

Политиците все още комуникационно продължават да не съумяват да се изкажат по един нормален начин. Една от основните цели на политиците бяха промените в Конституцията.

"Оперативното управление зависеше от две партии, защо включиха след това ДПС, аз все още не мога да получа отговор на този мой въпрос. След като си решил една задача с необходимо конституционно мнозинство, ти от тук нататък нямаш нужда от допълнителна подкрепа“, посочва политологът.

Въпросът на 2024 година ще бъде: как да бъде оправдано участието на ДПС в оперативното управление на държавата и оперативното разпределение на ресурси? 

Трябва да се отбележи, че държавният бюджет за следващата година бе приет навреме. Нещо, което в последните години не се случваше.

"Някои партии очевидно все още предпочитат да сме в ситуация на политическа криза и да има политическо напрежение в страната“, твърди анализаторът.

В България няма праг, отвъд който едни избори да се смятат за нелегитимни. За това също е част от тази публична реторика от страна на опозицията и на други фактори в политическия живот, които държат страната да бъде в постоянна политическа криза, както и в несигурна вътрешно- и външнополитическа ситуация. Местните избори показаха, че париите ПП и ДБ, които искаха да участват в преразпределението на местната власт, влязоха и сега вече имат легитимна тежест на местно ниво.

"Това е ключовият елемент, който трябва да бъде следен, кой каква позиция ще заеме по отношение на предстоящата ротация. Дали ГЕБР-СДС ще искат да поеман отговорност за управлението на страната и в какъв формат? Дали ПП-ДБ ще се съгласят с това поемане на отговорност, или няма да се съгласят, и в какъв формата? Дали ГЕРБ-СДС няма да пожелаят да поемат отговорност и ще продължат да оставят ПП-ДБ да се оплита в кълчищата", казва в заключение политологът.

Чуйте повече в звуковия файл.  

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Алис Русева

За тревожността, като естествена реакция на организма

"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..

публикувано на 11.12.24 в 15:29

Ранната диагностика е ключова за лечението на хроничните бъбречни заболявания

"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..

обновено на 11.12.24 в 13:58

Безплатни прегледи за туберкулоза в Пазарджик

В периода от 9-и до 13-и декември в болница "Д-р Никола Пенчев" в Пазарджик ще организират Седмица на отворените врати, по време на която ще се извършват безплатни скринингови прегледи за туберкулоза. Инициативата е част от изпълнението на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата. Прегледите ще се провеждат в работно време..

обновено на 11.12.24 в 13:12

Ключът към Бога

В епизод 566 "Трамвай по желание" запознава своята публика с международно известния чешки филантроп Радим Пасер. Готови ли сте да откриете тайните за устойчив личен успех? Чешкият бизнес магнат и филантроп Радим Пасер посети България и предостави уникалната възможност да се запознаем с неговата житейска история и да открием ключа към..

публикувано на 11.12.24 в 12:35
Аркади Шарков

Контрол и ефективност: Ключови предизвикателства пред бюджета на НЗОК за 2024 г.

През следващата година Здравната каса ще разполага с около 1,3 милиарда лева повече за здравноосигурените лица . Според икономиста Аркади Шарков, увеличението е в правилната посока, но остават предизвикателства, които изискват внимателен контрол и управление на ресурсите . Той коментира основните акценти от бюджета на НЗОК в ефира на предаването..

публикувано на 11.12.24 в 11:57