Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кукери и сурвакари – различни колко и с какво?

| обновено на 09.01.24 в 09:19
Снимка: surva.org

В разговора се разглеждат кукерските празници и традициите свързани с тях, както и мнението на етнографа Димитър Василев и художничката Станка Желева относно тази обредност.

Според Димитър Василев кукерите и сурвакарите са две основни линии на маскираните персонажи, които се появяват и играят в Югоизточна и Източна България. Те играят в различни периоди от годината, като кукерите се появяват в пролетния цикъл, а сурвакарите – в зимния. Двете групи имат различни функции – кукерите не могат да бъдат сурвакари и обратно.

Изследователите често свързват кукерските празници и традициите с предхристиянски произход, като ги асоциират с траките.

От своя страна, Станка Желева коментира в ефира на “Нашият ден" съдържанието на книгата "Кукери и сурвакари. Символи, обичаи и наследство за поколенията", която разкрива структурирано за децата тайнствата и символите зад костюмите на кукерите и сурвакарите. Тя подчертава, че децата обичат тези обичаи и костюми, защото те крият много приказни и загадъчни елементи.

Маскарадната обредност, според Димитър Василев, е разпространена в много места по света и често се използва като начин за промяна на световния модел. Важната функция на кукерите е да възродят природата и прехода, а не просто да гонят злото. По неговите думи техните маски не са страшни, за разлика от сурвакарите, които са свързани с гоненето на злото и се позиционират в зимния цикъл в така наречените "мръсни дни".

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да изпратиш писмо до непознат

Всички, които се занимават професионално или като доброволци с хора в нужда, се натъкват на един неизменен факт – че наред с конкретните материални  потребности,  почти наравно с тях, а понякога и в по-голяма степен, изпъква необходимостта на човека да бъде познат, признат и обикнат. Забелязала го е и Катя Кутянова , доброволец и организатор на..

публикувано на 19.07.24 в 11:52

Незаконно и опасно строителство в центъра на София – какво се случва?

Незаконно и опасно строителство в центъра на София – на бул. "Христо Ботев" № 73 вече 4 месеца изправя жителите на района пред усещане за безизходица. Какви проверки са извършили институциите – в "Законът и Темида" разглеждаме частния случай на Велина Иванова от София. След отправена покана към представител на община "Възраждане", чуваме..

публикувано на 19.07.24 в 11:35
Д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Допустимо ли е искането за отлагане връчването на втория мандат от президента?

В "Законът и Темида"  дългогодишният консултант на предаването д-р Орлин Колев , експерт по конституционно право, отговаря на слушателски въпроси в ефир. Допустимо ли е искането за отлагане връчването на втория мандат от президента? В отговора си д-р Колев се позовава на чл. 99 от Конституцията – разпоредбата, която овластява..

публикувано на 19.07.24 в 11:04
Отличниците в края на учебната година

Един невероятен клас от СМГ постигна 99,32 среден успех на матурите

Срещаме слушателите на предаването "Нашият ден" с един невероятен клас от СМГ "Паисий Хилендарски", постигнал среден успех на матурите 99,32 точки от възможни 100 . Класният ръководител и учител по математика г-жа Елена Киселова разказва за пътя към блестящия резултат, в който не липсва критика към българската образователна система. От общо..

публикувано на 18.07.24 в 11:53
Д-р София Ангелова

Туберколозата – една (не)обичайна диагноза

Случай на служител в детска градина с туберколоза привлече силно внимание в медийното пространство. За туберколозното заболяване и летните пневмонии в Lege Artis говори пулмологът д-р София Ангелова .   По думите на д-р Ангелова туберколозата не е необичайна за България диагноза. Обикновено заболеваемостта се повишава, когато качеството на..

публикувано на 17.07.24 в 14:11