Вредите от дългото седене се съизмерват с тези от пороци като пушене, пиене и преяждане, и наричат този проблем "тихият убиец" или “новото пушене“.
Известно е, че за да се поддържаме в добра физическа форма, не е задължително да преследваме идеалните 10 000 стъпки на ден. Дори и по-малкото движение може да бъде достатъчно, но ключовата дума тук е "движение". Дългото седене на едно място е изключително вредно и противоприродно за човешкото тяло.
За да разберем по-подробно какво стои зад този проблем и как той влияе на нашето здраве, се консултирахме с Никола Кереков, експерт в областта на здравето и движението.
В рубриката "Науката не спи" на предаването "Нашият ден" Кереков предположи, че много от хората, които слушат предаването, са в седнало положение. Те не просто седят, но го правят продължително, което може да има сериозни последици за тяхното здраве. Според него в днешно време повечето хора са свикнали с този начин на живот, който води до продължително седене, но това не е било характерно в еволюционната история на човечеството.
Никола Кереков коментира още, че човекът е успял да преодолее множество еволюционни стъпки и един от ключовите фактори за успеха на вида е било непрекъснатото движение. “Ние сме проектирани да се движим, да бягаме и да изминаваме дълги разстояния на един път. Това е било необходимо за нашето оцеляване и успех като вид“, твърди той.
Въпреки този факт, модерният начин на живот насърчава дългото седене, което може да доведе до сериозни здравословни проблеми. Като пример Кереков сподели резултати от изследвания, които показват, че продължителното седене може да увеличи риска от кардио-васкуларни заболявания и дори ранна смърт.
Освен това продължителното седене може да доведе и до други заболявания като тромбоза на дълбоките вени и варикозни вени. Този начин на живот влияе и на нашата храносмилателна система.
"Учени предполагат, че един от ключовите фактори е фактът, че не използваме мускулите на краката си, докато седим. А те са най-големите мускули на тялото и са важни регулатори на кръвното налягане и кръвната захар. По тази причина, когато не ги използваме, се нарушава циркулацията на кръвта в цялото тяло", споменава той.
Решението на проблема е ясно – трябва да се движим повече и да намалим дългите периоди на седене. Съветът, който той дава, е да редуваме между седнало и стоящо положение, като този баланс ще поддържа нашето здраве в по-добра форма.
Този интересен разговор с Никола Кереков ни напомни, че трябва да обърнем сериозно внимание на начина, по който прекарваме времето си в седнало положение. "Тихият убиец" е сериозно предизвикателство пред нашето здраве, и трябва да се борим с него, като избягваме продължителното заседяване и поставяме движението в центъра на ежедневието си.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg