Вредите от дългото седене се съизмерват с тези от пороци като пушене, пиене и преяждане, и наричат този проблем "тихият убиец" или “новото пушене“.
Известно е, че за да се поддържаме в добра физическа форма, не е задължително да преследваме идеалните 10 000 стъпки на ден. Дори и по-малкото движение може да бъде достатъчно, но ключовата дума тук е "движение". Дългото седене на едно място е изключително вредно и противоприродно за човешкото тяло.
За да разберем по-подробно какво стои зад този проблем и как той влияе на нашето здраве, се консултирахме с Никола Кереков, експерт в областта на здравето и движението.
В рубриката "Науката не спи" на предаването "Нашият ден" Кереков предположи, че много от хората, които слушат предаването, са в седнало положение. Те не просто седят, но го правят продължително, което може да има сериозни последици за тяхното здраве. Според него в днешно време повечето хора са свикнали с този начин на живот, който води до продължително седене, но това не е било характерно в еволюционната история на човечеството.
Никола Кереков коментира още, че човекът е успял да преодолее множество еволюционни стъпки и един от ключовите фактори за успеха на вида е било непрекъснатото движение. “Ние сме проектирани да се движим, да бягаме и да изминаваме дълги разстояния на един път. Това е било необходимо за нашето оцеляване и успех като вид“, твърди той.
Въпреки този факт, модерният начин на живот насърчава дългото седене, което може да доведе до сериозни здравословни проблеми. Като пример Кереков сподели резултати от изследвания, които показват, че продължителното седене може да увеличи риска от кардио-васкуларни заболявания и дори ранна смърт.
Освен това продължителното седене може да доведе и до други заболявания като тромбоза на дълбоките вени и варикозни вени. Този начин на живот влияе и на нашата храносмилателна система.
"Учени предполагат, че един от ключовите фактори е фактът, че не използваме мускулите на краката си, докато седим. А те са най-големите мускули на тялото и са важни регулатори на кръвното налягане и кръвната захар. По тази причина, когато не ги използваме, се нарушава циркулацията на кръвта в цялото тяло", споменава той.
Решението на проблема е ясно – трябва да се движим повече и да намалим дългите периоди на седене. Съветът, който той дава, е да редуваме между седнало и стоящо положение, като този баланс ще поддържа нашето здраве в по-добра форма.
Този интересен разговор с Никола Кереков ни напомни, че трябва да обърнем сериозно внимание на начина, по който прекарваме времето си в седнало положение. "Тихият убиец" е сериозно предизвикателство пред нашето здраве, и трябва да се борим с него, като избягваме продължителното заседяване и поставяме движението в центъра на ежедневието си.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..
Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки . Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..
Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..
За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря..
Във фокуса на рубриката "Моментна снимка" са сценичните събития на януарския нюйоркски афиш. Разговорът се съсредоточава върху "Кабаре" – мюзикъл на Джо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg