Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предстои научен симпозиум на тема "Артериална хипертония и превенция на ССЗ"

Традиционният симпозиум на тема артериална хипертония и превенция на сърдечно-съдовите заболявания, организиран от Дружеството на кардиолозите в България, ще се проведе на 26 и 27 януари в столицата. В предаването "Нашият ден" се включи научният секретар на Дружеството на кардиолозите в България проф. Иван Груев, за да повдигне завесата за част от акцентите в програмата. 

Фокусът в първата половина на симпозиума, по думите на Груев, ще бъде върху препоръките на Европейското дружество по хипертония, което миналата година е издало обновени ръководни правила. Ще се наблегне на оценката на риска и насоките за лечение в специфични ситуации при пациенти, страдащи от артериална хипертония и сърдечна недостатъчност, казва професорът. Според него темата представлява интерес както за специалисти, така и за специализанти.

Специалистът по кардиология поставя акцент върху важността на превенцията: "Превенцията е основата на справянето със сърдечно-съдовите болести. Лечението на усложненията е една закъсняла намеса, която спасява живота на десетки хиляди пациенти, но превенцията удължава качествения живот на милиони."

Артериалната хипертония е рисков фактор номер едно, особено за мозъчния инсулт, но и за сърдечната недостатъчност, миокардния инфаркт, някои очни увреждания и по време на бременност, заявява проф. Груев и набляга на навременното диагностициране, като път към ефективното лечение.

Кардиологът изрежда и други рискови фактори за заболяване на сърдечно-съдовата система – повишен холестерол и ниски нива на липидите – проблем, за който е предвиден специален модул по време на симпозиума.

Здравословното хранене, физическата активност и рехабилитацията са в основата на здравия и дълъг живот, според проф. Груев. Той обръща внимание и на пушенето като неразрешен национален проблем, вреден за общественото здраве.

Отношението на здравния специалист към технологиите в медицинската диагностика и лечението е рационално. Според проф. Груев ролята на дигиталните технологии в превенцията е позитивна – те улесняват комуникацията между лекар пациент, извършват за кратко време някои действия, които преди са изисквали многократно посещение на лекарския кабинет. Технологиите превръщат интелигентния пациент в съучастник по време на лечението, смята професорът.

Гостът в ефира на предаването споделя със слушателите и интересна информация за финалната сесия на симпозиума, посветена изцяло на оригинални български разработки в областта на превенцията и рехабилитацията.

Първата тема се занимава с обструктивната сънна апнея – един много подценен здравен проблем, чието правилно диагностициране и лечение може да доведе до подобряване на рисковия профил на пациента, съобщава проф. Груев.  

Втората разработка касае тромботичия риск при пациентите, а третата е анализ на терапията на артериалната хипертония по данните на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), казва кардиологът. За негово съжаление тези данни показват, че у нас все още спазването на препоръките на Европейското дружество по хипертония и на Европейското кардиологично дружество не е повече от 20–25%, що се отнася до избор на терапия.

Професорът се обръща със съвет към аудиторията: "Лечението на кръвното е един динамичен процес, който изисква пациентът да е ангажиран с него и да измерва адекватно своите домашни стойности, особено при промяна на времето."

Според Груев съществува експертиза и цялостна идея за подобряване на общественото здраве у нас, но това изисква целенасочени мерки на държавно ниво:

"В България начинът на живот трябва да бъде променен и това трябва да започне с възпитание от детска възраст – за здравословно хранене, за абсолютно нетолериране на пушенето, под каквато и да е форма, включително така наречените вейпове и устройства с нагряване, за физическа активност и спорт. За мен също така е важно да се промени стандартът на храните в България, защото количеството на сол и хидрогенирани мазнини е доста високо", апелира проф. Груев.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...

обновено на 03.12.24 в 10:22

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10