Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Царството Божие

Снимка: dveri.bg

В днешното евангелско четиво е разказана притчата за Царството Божие. Царят е Бог Отец, който решава да направи сватба на Сина си, т.е. на Сина Божи. Невястата в случая е Църквата. Сватбата е брачният пир на божествената любов, чийто завършек е изкупителното дело на Спасителя. Поканените на тържеството се приема, че са богоизбраният израилски народ, който не пожелава  да седне на царската трапеза.

Когато Бог изпраща множество слуги, които са образа на пророците, за да привикат поканените, те не само пожелават да дойдат, а дори убиват изпратените божии пратеници. След туй Бог изпраща войска да изгори града на убийците, така както Йерусалим е изгорен от римските войски. Когато поканените се оказват недостойни, Бог нарежда да бъдат доведени хора от кръстопътищата, които да седнат на брачния пир.

Както казва св. ев. Матей на масата са събрани и лоши и добри, тъй като събраните от кръстопътя са именно бившите езичници, дошли в царския чертог. Тогава Господарят вижда един, който не е облечен в сватбена премяна. Бог милостиво го пита "Приятелю, как влезе тук?", като дава възможност за оправдание, но изобличеният мълчи и не отговаря. И тук изниква въпроса как ние се готвим да присъстваме на тази трапеза и имаме ли оправдание, ако не сме в необходимата премяна.

З
аедно с д-р Смилен Марков преподавател по християнска философия в Православния богословски факултет при ВТУ "Св. Кирил и Методий" се спираме на притчата за царството Божие и нейните послания към съвременните християни.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15