Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Тъга по изгубената модерност" – Група ХХL в Градската художествена галерия - Варна

Градската художествена галерия "Борис Георгиев" - Варна представя проекта на галерия "Артмарк", наречен "Тъга по изгубената модерност". Включва живопис на художниците от Група XXL – Генади Гатев, Димитър Яранов, Росен Тошев и Свилен Стефанов. Куратор е Сузана Николова.

Димитър Яранов, Red, 2019

Ето какво сподели Сузана Николова в "Артефир":

"Изложбата представя една част от легендарната Група XXL, която е достатъчно известна на художествената публика и доста известни във Варна. Експозицията включва 20 произведения, създадени през последните години – живопис и фотография.

Група XXL започва своята дейност в началото на 90-те години на миналия век с много провокативни инсталации, пърформанси, изложби, които предизвикват изключителен обществен интерес – особено сред младите хора – на фона на по-конвенционалната картина в България, която беше в един период на трансформация, с инерциите от предишните десетилетия. 

Самото им появяване предизвиква изключителни вълнения. Тези творци по някакъв начин успяват да променят начина, по който хората възприемат съвременното изкуство. Всяка тяхна изложба е свързана с нещо ново, с провокация. Те популяризират т.нар. "неконвенционални форми" – видеоарт, инсталация, пърформанс... Техните изложби и нови радикални практики остават в историята на съвременното българско изкуство."

Свилен Стефанов, Grieving Over Lost Modernity, 2017

Тази изложба показва актуални произведения на четиримата художници. Постепенно всички се завръщат към живописта и към скулптурата. Творбите изглеждат доста различно от създадените в периода на 90-те. Съвременното звучене е в начина на мислене – концептуалното е в идеята и в нейното изразяване, а не в медията. Всичко направено въздейства като класическо изкуство.

Всеки един от тях има успешна артистична кариера, която се съчетава с академична работа, а техни произведения се намират в музеи и частни колекции по цял свят.

Всички картини от изложбата са включени в издаден луксозен каталог.

Росен Тошев, Голяма пощенска картичка IV

Изложбата може да бъде видяна до до 28 февруари в Градската художествена галерия - Варна. След това изложбата заминава за Смолян. Да може да се запознае публиката от различни райони на България с активната дейност на галерия "Артмарк" и отново да се срещне с едни от най-изявените художници в съвременното изкуство.

Чуйте в звуковия файл коментара на куратора Сузана Николова.

Снимки – галерия "Артмарк", Градска художествена галерия "Борис Георгиев" - Варна

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Асоциацията на българските училища в чужбина – "Образованието като грижа и ценност"

Днес в София се откри XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). В Националния студентски дом на пл. "Народно събрание" се събраха 64 представители на българските училища по света, гости от Министерството на образованието и науката, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Президентството, представители на..

публикувано на 22.07.24 в 14:28

Диан Костов: Изкуството обединява хората

От 15 юни до 18 август в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел се представя изложбата на българския зограф Диан Костов, озаглавена "Кръстопът – цената на избора".  "Кръстопът – цената на избора" е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието и преобразява базиликата както отвътре, така и отвън с нестандартни инсталации и..

публикувано на 22.07.24 в 13:45
Антонио Таркуинио (вдясно), Жени Михайлова и Димитър Стойнов, съветник на Консулския кореспондент във Варна

Дните на италианската култура се откриха в Балчик

Под патронажа на Министерството на културата, в сътрудничество с Посолството на Италия в България и на Италианския културен център в София, на 21 юли в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик се откриха Дните на италианската култура , които се провеждат за седма поредна година. В Каменната зала до 30 юли може да бъде посетена изложбата "Операта – културно..

обновено на 22.07.24 в 13:24
Резерват

Природната среда на Балчик – дом на защитени видове и място на легенди

Освен море и богата културна програма Балчик предлага досег до красива и уникална природна среда . За защитените местности в "Нашият ден" разказва Мариан Цветков , инженер, озеленител и лесовъд към Община "Балчик", известен и като разказвач и изследовател на местните легенди. Географските дадености на община Балчик са много разнообразни..

публикувано на 22.07.24 в 09:43

Най-старото читалище в Балчик – живо средище на духовността

За историята и дейността на най-старото читалище в Балчик "Паисий Хилендарски" в "Нашият ден" разказва Веселин Павлов – секретар на читалището. Балчишкото читалище е основано през 1870 година. Жителите на града осъзнали, че имат нужда от средище на духовността и просветата, затова богатите балчиклии решили да учредят такава организирана..

публикувано на 22.07.24 в 09:20