"Метеор през хартията" – серия от четири предавания по "Радиоенциклопедия", посветени на знакови поети от втората половина на XX век, отишли си внезапно
Епизод 1 – Петя Дубарова
За напусналата този свят само на седемнайсет години през 1979 година Бойко Ламбовски разговаря с поетесата и драматурга Мирела Иванова, с писателя Деян Енев и с критика и литературния историк Гергина Кръстева от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Предаването е опит да се съхранят в звук някои спомени на връстници и съмишленици по перо на хора, познавали Петя приживе.
Деян Енев разказва за писмата, разменяни с Петя, за своето ученическо гостуване в Бургас преди вече повече от четири десетилетия, за потреса от новината за самоубийството на Петя в поделението, където вестта застига маршируващата по плаца рота.
Мирела Иванова припомня семинарите на сп. "Родна реч" и прочутата снимка, на която освен Петя в средата могат да се видят днес други известни български поети и писатели, общественици, преводачи.
Гергина Кръстева обяснява интереса към поезията на отишлата си така рано поетеса не само с ореола на трагизъм около живота и произведенията ѝ, но и с резонанса, който и днес стихотворенията й намират у младите хора на България.
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..
"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..
Александра Петкова от 12.В клас на НПМГ "Акад. Любомир Чакалов" спечели първа награда на Европейския конкурс за млади учени в Катовице, Полша, придружена със 7000 евро и наградата на Стокхолмския младежки научен семинар. Тя ще посети събитията в Нобеловата седмица. Възпитаничката на НПМГ получи и наградата на Regeneron ISEF, където ще участва..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
От 18 до 20 ноември за трета поредна година се провежда Седмицата на редките болести в Европейския парламент в Брюксел. За очакваните решения и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg