Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нова книга, посветена на ерудита Димитър Ненов

Димитър Ненов
Снимка: Архив

"Пианист, композитор, диригент, критик и архитект" – така сам се определя приживе класикът Димитър Ненов. Тази година се отбелязват 120-годишнина от неговото рождение и 70-годишнина от смъртта му. 

На 26 февруари от 18:00 ч. в Централния дом на Съюза на архитектите в България ще се състои представяне на "Архивът на Димитър Ненов в Дрезден" – новата книга с изследвания на проф. д-р Юлиан Куюмджиев, посветена на българския ерудит от миналия век. В рамките на събитието ще бъде открита и изложба, посветена на архитекта Димитър Ненов, а проф. Ромео Смилков и Михаела Михайлова ще изпълнят клавирни пиеси, създадени от Ненов по време на обучението му във Висшето техническо училище в столицата на Саксония в периода 1920/1927 г.

Проф. д-р Юлиан Куюмджиев говори в "Артефир" за работата по своята последна книга. За целите на изследването той проучва студентските архиви на дрезденския Технически университет, където Ненов е следвал, и Научния архив на БАН. Воден е от желанието да запозанае читателите с ранния творчески път на ерудита. 

"Доста интересни, непознати факти открих и разбира се, те поставят и въпроси. Например в много документи Димитър Ненов пише, че се е върнал в България през август, 1927 година, но там открих документи от края на следването му, в които го има неговият подпис, и те са от септември. Интересен факт е относно годините на следване, които са били много тежки за него финансово. Той не е имал много средства, трябвало е да се издържа сам. Свирил е в кино, бил е в балетна трупа музикален ръководител, концертирал е т.н., но това му е отнемало от времето за следване. Затова има доста молби в този архивен фонд за отлагане на изпити и не малко молби за отлагане на плащането. Той е трябвало да завърши през 1925-а, но е завършил през 1927 година именно поради тези причини." 

Много важен акцент в книгата са непознати архитектурни скици от студентския период на Ненов. В България има няколко построени по негови архитектурни планове сгради. Почти неизвестен факт е, че къщичката на трамвайната спирка срещу ул. "Вишнева" до Софийската семинария, е строена по негов проект. Няколко жп гари в страната са проектирани от него. 

Още за любопитното изследване, за интересните открития и за многостранно развитата личност Димитър Ненов – чуйте в звуковия файл:

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Бутусов

Юрий Бутусов ще бъде главен режисьор на Плевенския театър

От пролетта Драматично-кукленият театър "Иван Радоев" в Плевен ще има главен режисьор. Юрий Бутусов е едно от големите имена на европейския театър. Той е емблематичен режисьор с много награди. Напуснал е Русия преди няколко години, сега живее във Франция и поставя пиеси в цяла Европа. Тази година той е бил в Плевен на пилотното издание на..

публикувано на 23.12.24 в 17:48
Мирослав Дачев (вляво) и Емил Янев

Образът и словото – по следите на знаците

В епизод 570 "Трамвай по желание" среща своята публика с ректора на НАТФИЗ Мирослав Дачев. Мирослав Дачев е професор по семиотика на изкуството в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Възпитаник е на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Доктор на филологическите науки от 1997 г. с тезата "Семиотика на цвета". Доцент от 1999 г. и професор по..

публикувано на 23.12.24 в 16:45

Предизвикателствата на алтернативното пространство ReBonkers

Алтернативното пространство ReBonkers във Варна е разположено на 200 кв. м, по-голямата част от което е под земята. Залата представлява тунел – истински ъндърграунд. Сцената за независимо изкуство спечели финансиране по програма "Посланическият фонд за културна презервация" на посолството на САЩ в България, което ще помогне за осъвременяване ѝ...

публикувано на 23.12.24 в 15:45
Маргарита Доровска

120 години от рождението на Стоян Венев - изложба в Музея на хумора и сатирата в Габрово

С впечатляваща изложба музеят "Дом на хумора и сатирата" в Габрово отбелязва 120-годишнината от рождението на художника Стоян Венев – един от класиците на българското изобразително изкуство. Експозицията включва над 200 живописни платна, карикатури, сатирични рисунки, етюди и акварели, както и прожекция на четири документални филма за личността..

публикувано на 23.12.24 в 13:25

Фед ле Гранд в клуб FOMO на 25 декември

"Цяло лято чаках участието си на Solar Summer. Това бяха най-добрите 6 часа в моя живот. Сега мога да умра като щастлив човек" , така сподели с хилядите си фенове в "Туитър" големият Фед ле Гранд своята  изява в афиша на фестивала Solar Summer през 2013 година.  Нидерландската мегазвезда показа, че няма предел на настроението, което не може да..

публикувано на 23.12.24 в 12:38