Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мултимедийната изложба за Сирак Скитник в Братислава: разговор след събитието

| обновено на 29.02.24 в 10:00
Снимка: bnr.bg/sirak-skitnik

На 22 февруари в Братислава беше представена виртуалната изложба "Да питаме Сирака – 140 години от рождението на Сирак Скитник", организирана от проф. Боян Добрев и екип от програмата за култура "Христо Ботев" на Българското национално радио. Тази изложба беше част от празненствата, с които БНР отбеляза кръглата годишнина от рождението на своя първи директор Сирак Скитник и 80 години от смъртта му.

Освен изложбата, главният редактор на Радио България, Красимир Мартинов, се срещна с българската общност в Братислава. В ефира на "Нашият ден" той разказа за посещенията си в българското училище, както и за разговорите със сънародниците, живеещи в словашката столица.

Един от ключовите моменти от срещата беше споделянето на мотивациите на децата да избират българското училище. Директорът на училището, Николай Йорданов, обясни, че образованието и учебниците са безплатни, а обстановката е уютна и поддържа добри взаимоотношения между учениците.

В момента Радио България говори на 10 езика и продължава да подпомага българската общност зад граница. Интересен факт е, че в Братислава се намира едно от двете държавни български училища в чужбина. Там обучението се извършва на три езика – словашки, български и английски, като това дава възможност на училището да бъде посещавано от словаци и българи.

Значението на подобни институции за запазване на културната и езиковата идентичност на българските ученици зад граница е от съществено значение. Те играят важна роля в поддържането на връзката с родината и културното наследство на българския народ.

Срещата и изложбата в Братислава отбелязват ангажимента на Българското национално радио и българските културни институти за подкрепа и развитие на българската общност зад граница. Те представляват връзката между българите в чужбина и техните корени, което е от съществено значение за запазването на културното наследство и идентичността на нацията, независимо от местоположението им по света.

"Това беше първото представяне на изложбата извън България. Тя беше представена в Българския културен институт в Братислава. Директорът на програма “Христо Ботев“ Кин Стоянов подчерта, че идеята да се представя "култура зад граница" чрез Българското национално радио и българските културни институти по света тепърва ще се развива и ще придобива по-широки измерения. Проф. Боян Добрев представи детайлно мултимедийната експозиция, която може да се види на сайта", посочва той.

“Тази среща беше много добра инициатива, както за българската култура, така и за нашите общности там, извън всекидневието си и събирането в културния център и институт тя даде повод за разговори за живота и битието на нашите хора в Братислава, за които може да се каже, че са задружна и често общуваща по между си общност", казва още Красимир Мартинов.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Биоразградимост

Анджела Иванова е част от малък екип, чието производство на биоразградими опаковъчно и ламиниращо фолио, е готово, буквално на "нисък старт" да започне с пълна пара. Годините експерименти, тестове, сертифициращи процедури и търсенето на машина се увенчават с успех, защото успехът определено очаква продуктите на компанията на Анджела и..

публикувано на 02.07.24 в 18:53

"Education+", или как да намерим своето професионално място в България?

А сега накъде?  Това е въпросът, който често си задават младите хора след завършване на университет. Точно за тях е платформата Education+. Тя е създадена от млади хора за млади хора и цели да се справи с младежката безработица. Тази иновативна платформа успя да впечатли журито на тазгодишното издание на “Академия за иновации”. В ефира на рубриката..

обновено на 02.07.24 в 12:45

Инж. Венцислав Славков: Спалните вагони са най-предпочитани, но местата са ограничени

В ефира на “Нашият ден” инж. Венцислав Славков , управител на "БДЖ – Пътнически превози" ЕАД, сподели информация за текущите инициативи и предстоящите подобрения в железопътния транспорт в България. Той разказа, че от вчера е започнал да работи извънреден сутрешен влак за Бургас , който спира на спирка "Искърско шосе",  за да осигури връзка с Летище..

публикувано на 02.07.24 в 10:18

Да живееш лесно

Ден преди посрещането на изгрева с July morning на Uriah Heep от много българи, си припомняме друг хит на групата – Easy livin’ – "Да живееш лесно".  Всъщност стремежът към по лек и пълен с повече удобства живот е движил човешката цивилизация, откакто съществува човечеството. Техническите придобивки обаче и разцветът на консуматорското общество..

публикувано на 01.07.24 в 11:10

Светлана Драгнева: Имаме кураж и воля, за да продължаваме напред

Деветнадесетата световна среща на българските медии, традиционно организирана от БТА, се проведе в Одеса, Украйна, между 18-21 юни, под мотото "Медии и общност". Наред с много срещи на различни нива, наред с посещението на ключови места, градове и села, свързани с българите и историята им в Украйна, бяха сключени договори и подписани меморандуми за..

публикувано на 01.07.24 в 10:11