Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мултимедийната изложба за Сирак Скитник в Братислава: разговор след събитието

| обновено на 29.02.24 в 10:00
Снимка: bnr.bg/sirak-skitnik

На 22 февруари в Братислава беше представена виртуалната изложба "Да питаме Сирака – 140 години от рождението на Сирак Скитник", организирана от проф. Боян Добрев и екип от програмата за култура "Христо Ботев" на Българското национално радио. Тази изложба беше част от празненствата, с които БНР отбеляза кръглата годишнина от рождението на своя първи директор Сирак Скитник и 80 години от смъртта му.

Освен изложбата, главният редактор на Радио България, Красимир Мартинов, се срещна с българската общност в Братислава. В ефира на "Нашият ден" той разказа за посещенията си в българското училище, както и за разговорите със сънародниците, живеещи в словашката столица.

Един от ключовите моменти от срещата беше споделянето на мотивациите на децата да избират българското училище. Директорът на училището, Николай Йорданов, обясни, че образованието и учебниците са безплатни, а обстановката е уютна и поддържа добри взаимоотношения между учениците.

В момента Радио България говори на 10 езика и продължава да подпомага българската общност зад граница. Интересен факт е, че в Братислава се намира едно от двете държавни български училища в чужбина. Там обучението се извършва на три езика – словашки, български и английски, като това дава възможност на училището да бъде посещавано от словаци и българи.

Значението на подобни институции за запазване на културната и езиковата идентичност на българските ученици зад граница е от съществено значение. Те играят важна роля в поддържането на връзката с родината и културното наследство на българския народ.

Срещата и изложбата в Братислава отбелязват ангажимента на Българското национално радио и българските културни институти за подкрепа и развитие на българската общност зад граница. Те представляват връзката между българите в чужбина и техните корени, което е от съществено значение за запазването на културното наследство и идентичността на нацията, независимо от местоположението им по света.

"Това беше първото представяне на изложбата извън България. Тя беше представена в Българския културен институт в Братислава. Директорът на програма “Христо Ботев“ Кин Стоянов подчерта, че идеята да се представя "култура зад граница" чрез Българското национално радио и българските културни институти по света тепърва ще се развива и ще придобива по-широки измерения. Проф. Боян Добрев представи детайлно мултимедийната експозиция, която може да се види на сайта", посочва той.

“Тази среща беше много добра инициатива, както за българската култура, така и за нашите общности там, извън всекидневието си и събирането в културния център и институт тя даде повод за разговори за живота и битието на нашите хора в Братислава, за които може да се каже, че са задружна и често общуваща по между си общност", казва още Красимир Мартинов.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12