Епизодите от живота на 29 февруари започват с поезия.
Миг, пратен от една ръка,
която толкова обичах,
по залез ти при мен дотича
подобно черен гълъб - знак.
Белееше насреща пътят -
мъгла таинствена, незнайна
във края на вечеря тайна…
Миг, малко пясъчно зърно,
съдържащ в себе си един
цял пясъчен часовник спрял
и онемял, сякаш съзрял
в небесната градина Хидрата.
Стихотворение на Йоргос Сеферис, роден на днешната дата. Превел от гръцки език – Стефан Гечев.
Каква е вероятността да се родиш на 29 февруари? Отговорът е 1 към 1641.
Такива редки дати, разбира се, привличат символика и поверия. На този ден в Шотландия някога се е гласувал закон, че само на високосната дата жена може да предложи на мъж, а избраникът няма право да откаже. Ако все пак намери убедителна причина да отхвърли предложението, мъжът трябва да подари на жената 12 ръкавици – по един чифт за всеки месец, за да не се вижда ръката, останала без пръстен.
Според поверието, както изживеем тази дата, така ще ни върви през следващите четири години. Слушателите на "Нашият ден" нямат повод за притеснение, защото могат да очакват добро настроение, хубави събеседници и музика.
Датата се превръща и в повод редакторът на предаването да улови ChatGPT в грешка. Оказва се, че изкуственият интелект не знае за съществуването на романа "Подареният ден" от Робърт ван Хюлик, чието действие се развива именно на 29 февруари – денят очевидно обърква дори умния алгоритъм.
Повече чуйте в звуковия файл:
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg