Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Стоян Ставру: Идеално решение ли е "идеалният град"?

| обновено на 12.03.24 в 12:04
Стоян Ставру
Снимка: Кирчо Стоичков

Професор Стоян Ставру, ръководител на секцията "Етически изследвания" в Института по философия и социология при Българската академия на науките, представи своята визия за съвременния град в трети епизод на "Часът на етиката" - съвместна рубрика на секция "Етически изследвания" и предаването "Време за наука".

Проф. Ставру направи аналогия с Древна Гърция, където полисът, или градът-държава, е бил центърът на човешкия живот. Той не е само пространство, в което хората живеят и работят заедно, но и символ на възможността за добро и справедливо общество. Професорът споделя, че дори в епохата на древните философи като Сократ и Платон, градът има толкова голямо значение, че понякога индивидът е готов да приеме  смъртта, но да бъде изгонен от него, визирайки поведението на Сократ, предадено чрез диалозите на Платон.

"В Древна Гърция полисът е бил и държавата, това е всичко. Това не е просто родното място, не е мястото, в което хората живеят, в което заедно постигат включително и демокрацията, а е мястото, в което е възможно и доброто. Полисът е център на човешкия живот", казва той в ефира на предаването.

Изказването на професор Ставру за днешния свят включва идеята за "умен град". Той подчертава, че понятието за умен град може да включва различни компоненти, включително естетически и етически аспекти. Но посочва, че стремежът към "идеалния град" води след себе си и негативи.

“Има много примери, в които идеалният град и стремежът към него е корабокруширал, даже изглежда дистопично. Всичко да бъде проектирано, планирано и максимално ефективно. Тази ефективност е характерна за нашия свят. Докато един Римски град, и той има хубави прави улици, но начинът, по който се раждат и съществуват сградите, е доста спонтанен. Днес устройството на територията в рамките на един град е изключително регулирана материя. Има много правила, които ни казват какво можем да правим като строителство в един град“, посочва той.

Проф. Ставру акцентира върху това, че в днешно време се обсъжда идеята за "пешеходен град", като една конкретна визия за обществени пространства, в които хората могат да се докоснат и да се усещат физически присъстващи в едно общо пространство.

Разговорът с проф. Ставру насочва към балансиран подход при управлението на градовете, като се вземат предвид както техническите аспекти, така и естетическите, и етическите.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вярата и неверието

Темата за вярата и неверието логично е една от най-дискутираните в страниците на Свещеното Писание. В първата неделя след Възкресение Христово, наречена Томина, евангелското четиво от св. евангелист Йоан ни разказва за проявеното неверие от страна на св. ап. Тома, един от дванадесетте Христови ученици. Неверие, което благодарение на Спасителя се..

публикувано на 27.04.25 в 09:35

Реформистът папа Франциск - експертите коментират понтификата му

В началото на седмицата римският папа Франциск напусна този свят. По време на 12-годишния си понтификат Франциск осъществи мащабни реформи в управлението на католическата църква, Светия престол и Ватикана. Той постави началото на нова ера на ръководство на Римокатолическата църква. Като първият папа от Западното полукълбо, първият от Южна Америка и..

публикувано на 26.04.25 в 12:35

Черковица – някъде там на брега на Дунав

Село Черковица се намира в община Никопол и в него живеят около 350 човека. Селото е разположено на брега на река Дунав и поречието на река Осъм. На около 5 километра от Никопол и на около 50 от областния град Плевен. За произхода на името му има две кратки легенди: В миналото селото е било разположено близо до с. Жернов. Било построено във вид на..

публикувано на 26.04.25 в 10:05
Лъчезар Лисицов и Кристияна Стефанова

"Ту-туу" журналистите в света на "Ту-туу" политиците – или за отклонените премълчани проблеми

Парламентарните репортери Кристияна Стефанова от телевизия "Евроком" и Лъчезар Лисицов от "Клуб Z" коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" "Ту-туу" журналистите в света на "Ту-туу" политиците. От кого е по-лесно да се възмутиш Кристияна Стефанова : "Според мен ние трябва да сме възмутени главно от себе си, всички парламентарни..

публикувано на 26.04.25 в 08:45
Надежда Цекулова

България е сред държавите от ЕС с най-лоша медийна свобода

Тази седмица за поредна година излезе докладът на Българския хелзинкски комитет за правата на човека в България за 2024-та. Какво констатира той в частта за медиите и правосъдната система, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Надежда Цекулова , един от авторите на доклада. "За съжаление нищо в доклада не ни изненада. Установихме,..

публикувано на 25.04.25 в 18:30