Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Седмица на отворените врати в НХА – какво можем да видим?

| обновено на 18.03.24 в 12:05

На 18 март Националната художествена академия (НХА) обяви седмица на отворените врати. За да разберем какво ще предложат ателиетата и специалностите за предстоящата учебна година, разговаряме с Диди Спасова от Академията. Тя споделя, че посетителите ще имат възможност да се запознаят с множество интересни творчески ателиета, уъркшопове, срещи и дискусии, които ще се проведат във всички сгради на НХА, разположени на четирите адреса: ул. "Шипка" 1, бул. "Дондуков" 56, бул. "Цариградско шосе" 73 и бул. "Г. М. Димитров".

Специалностите и ателиетата ще бъдат представени в детайли, давайки възможност на посетителите да усетят атмосферата и възможностите, които изкуството предлага. Поканени са всички ученици от по-ниските класове, учители, родители и представители на партньорски бизнес организации, които също ще могат да получат повече информация.

В изкуствата ще бъдат представени ателиета по живопис, стенопис, скулптура, графика, илюстрация, печатна графика, а също и магистърска програма по фотография. Студентите ще имат възможност да се включат в различни работилници и процеси, свързани с изкуството.

Специалностите по приложните изкуства ще представят демонстрации по резба, метална пластика, бижута и керамична пластика. Посетителите ще разберат за възможностите за развитие на професията "индустриален дизайн" и ще имат възможност да се запознаят с отделните процеси за реставрация на различни материали като керамика, живопис, текстил и дърво.

Освен ателиетата, посетителите ще могат да се запознаят и с информация за конкурсните изпити и да се срещнат с експертите от учебния отдел, Студентския съвет и преподавателите от всички специалности. Библиотеката и музейната сбирка на НХА ще бъдат отворени за посетители, които ще могат да се запознаят с архивния фонд и уникалните колекции.

През времето на отворените врати ще се представят и студентски изложби, като тези на специалност "стенография" в Приложната гимназия в София, и тази в Сливен с работата на студенти от различни специалности.

Всичко това обещава интересни емоции за всички посетители, които ще имат възможност да се запознаят с разнообразието на дисциплините и талантите в Академията.

Чуйте разговора в звуковия файл.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26